Antroji naujagimio naktis

Paskelbė rima - 2015, Gegužė 4 - 12:00

Neseniai teko bendrauti su viena ką tik pagimdžiusia mama, kuri pasiskundė, kad praėjusią naktį, jos mažylė nepaleido krūties ir žindo beveik ištisai. Akimirksniu prieš akis iškilo trylikos metų senumo vaizdai, kai aš, pagimdžiusi savo pirmagimį, antrąją naktį be perstojo jį žindžiau nuo 3 iki 6 valandos ryto. Jeigu atitraukdavau nuo krūties ar bandydavau paguldyti į tuo metu dar metalinę kūdikio lovelę – pradėdavo rėkti. O kai ryte pasiskundžiau vizituojančiam gydytojui, kad buvo sunku, man tik atsakė, kad viskas čia normalu. Galbūt, bet kažkaip neįtikino. Jau gerokai vėliau, po keletos metų, susidūriau su žindymo specialistų stebimu reiškiniu, vadinamu “antroji naktis”. Tai būtent toks reiškinys, kurį patyriau pati ir apie kurį man dabar pasakojo toji pirmagimės susilaukusi mama. Kai jai apie tai papasakojau, ji pasakė: “Kodėl man niekas apie tai nepasakojo? Juk lankiau ir žindymo kursus! Apie tai būtina mamoms papasakoti!” Tikriausiai ji teisi. Tačiau tiek daug visko norisi papasakoti besilaukiančioms mamoms, kad kai kurie dalykai, matyt, neišvengiamai prasprūsta nepaminėti. Taigi, bent jau tokiu būdu taisau padėtį ir pasakoju apie ANTRĄJĄ ŽINDYMO NAKTĮ.

 

Kaip atrodo pirmoji naktis?

Po gimimo kūdikis pora valandų praleidžia aktyvus ir besidomintis aplinka – greičiausiai ant mamos krūtinės beieškodamas krūties ar ją žįsdamas. Po to mažylis užmiega ir gali miegoti nuo 4 iki 20 valandų nepaprašydamas valgyti arba prabusdamas kas 4 - 6 valandas ir trumpai pažįsdamas. O tėvai žavisi savo naujagimiu, stebi jį, džiaugiasi tuo, kas jiems nutiko ir ta ramybe, kurią kūdikis spinduliuoja. O tada ateina ANTROJI NAKTIS!

 

Antroji naktis

Jūs tikitės, kad mažylis ir toliau bus toks, kokį jį pažįstate jau 24 valandas. Galbūt net neskubate pasinaudoti proga mamai nusnausti, kol mažylis vis dar ramiai miega. Gabūt tebesate ligoninėje, bendroje palatoje ir nenorite, kad vyras išeitų ir paliktų jus vieną su mažyliu, o kas jeigu jo pagalbos dar prireiks? Tegul vyras pabudi prie jūsų ir mažylio, kol jūs numigsite (kiek tai įmanoma ligoninėje), nes kai tikrai liksite viena, tokios progos antrąją naktį gali ir nebūti!

Ką daro jūsų mažylis? Jan Barger, IBCLC sako, kad praėjus parai po gimimo iš išsisklaidžius gimimo metu išsiskyrusiam adrenalinui, mažylis ima ir susivokia, koks milžiniškas pokytis įvyko: jis nebėra savo įprastoje vietoje – gimdoje, kur praleido 9 mėnesius, raminamas ir liūliuojamas tamsos, jūsų širdies plakimo, placentos kraujagyslėse ūžusio kraujo, plaučių šnypštimo jums kvėpuojant ir gurguliuojant jūsų žarnynui. Tai, ką jis patiria dabar – ryškios šviesos, skardūs neįprasti garsai, drabužėliai ant kūno, gulėjimas nejudant arba svetimų, nepažįstamų žmonių prisileitmai ir kilnojimai... Mamos beveik niekada nėra šalia! Tai mažylį galiausiai išgąsdina ir jis ima garsiai protestuoti verkdamas!

Maža to, maistą gavęs tiesiai į kraują nuolatos, mažylis ima jausti alkį ir taip pat pradeda suvokti, kad norint pavalgyti, reikia rimtai dirbti prie maisto šaltinio. Instinktai padeda susirasti jį, jeigu tas šaltinis yra pakankamai netoli. Tačiau kartais, kai norisi užkąsti, maisto šaltinio neįmanoma net užuosti, ką jau ten susirasti! Mažylis, žinoma, turi pakankamai atsargų savo kūne pirmoms porai - trejetui dienų, kol rimtai išalksta bet kas iš mūsų prieš užkąsdamas laukia kol žarna žarną ims ryti?

Galiausiai mažylis susivokia (mums taip atrodo!), kad krūtis yra ta vieta, kur jis gali būti arčiausiai savo “namų” - gimdos. Ir nori čia leisti visą laiką, po truputį pažįsdamas, nusnausdamas, užuosdamas ir liesdamas mamą, tą kurioje jis gyveno visą laiką iki gimimo. O mama, prisimindama praėjusią naktį, vis bando užsnūdusį mažylį pagudyti į lovelę ir numigti pati. Bet vos tik atrodytų įmigęs mažylis atsiduria lovelėje, tuo pat pradeda verkti! Ir tenka vėl imti jį ir žindyti. Ir vėl pabandžius paguldyti, jis pradeda verkti. Ir taip tęsiasi valandų valandas! Mamą gali apimti nerimas, abejonės dėl to, ar pakanka pieno, o gal mintys apie tai, kad ji neturi pieno pakankamai, gal ir neturi net priešpienio ir jos mažylis verkia iš alkio. Neskubėkite ieškoti mišinuko, toks mažylio elgesys yra normali adaptacijos po gimdymo dalis, o priešpienio jam pakanka. Šiąnakt labiausiai jam reikia jūsų artumo ir krūties žindimo. Ko galite paprašyti, tai pagalbos taisyklingai paduoti krūtį, nes toks intesnyvus žindimas ir netaisyklingai apžiota krūtis gali baigtis labai jautriais speneliais.

Jan Barger, IBCLC dar pataria prie krūties užmigusį mažylį neskubėti guldyti į lovelę. Ištraukusi spenelį patogiau įtaisykite mažylio galvelę ant krūties. Nebandykite jo atrūginti, tiesiog leiskite įmigti. Naujagimiai ir kūdikiai pirnuosius mėnesius kas 25 minutes keičia miego fazes ir miega tik dviem būdais – jautriu greitų akių judesių (REM) miegu  ir giliu miegu. Todėl lukterėkite pusvalandžiuką su mažyliu ant krūties, o kai jis giliai įmigs ir nebebus toks jautrus perkėlimui, pabandykite paguldyti į lovelę.

Dar vienas dalykas, kuris galėtų padėti mažyliui – tai jo rankelės. Iki gimimo jos nuolatos buvo prie jo veiduko, jis galėjo jomis liesti save ir pačiulpti pirštelius. Todėl nuimkite prištinėles, jeigu reikia, nukarpykite nagučius, kad savęs neapdraskytų, ir leiskite mažyliui rankeles turėti prie savęs. O jeigu žįsdamas mažylis galės liesti jūsų krūtį, jums išsiskirs daugiau oksitocino ir tai palengvins pieno tekėjimą.

Po kelių intensyvaus žindimo valandų mažylis greičiausiai galiausiai įmigs ir tada mamai reikėtų nedelsiant pasinaudoti proga numigti (kol dar slaugytoja neatskubėjo su termometru ir vėl jūsų nepažadino!)

Toks intensyvus žindimas yra būdingas kūdikiams, dažniausiai vakarais, kuomet mažylis, visą dieną valgęs reguliariai vakare gali norėti žįsti krūtį beveik nuolatos, su trumpomis pertraukėlėmis. Taip pat toks intensyvus poreikis būti prie mamos gali pasireikšti ir po didesnio aplinkos pokyčio – vizito pas gydytoją, į prekybos centrą ar aplankyti senelių. Neišsigąskite, tiesiog mažyliui reikia dar vieno įsitikinimo, kad viskas yra gerai, jis yra namuose – prie savo mamos krūties.

Kaip prižiūrėti spenelius ir jiems padėti tokio intensyvaus žindimo laikotarpiu, galite pasižiūrėti čia...