Tarptautinė laktacijos konsultantų egzaminuotojų taryba ( angl. The International Board of Lactation Consultant Examiners®, IBLCE) yra institucija, kuri sertifikuoja laktacijos ir žindymo priežiūros specialistus. IBCLE įkurta Jungtinės Amerikos Valstijose ir veikia prižiūrima JAV Nacionalinės agentūrų sertifikavimo komisijos.
IBLCE buvo įkurta 1985 metais siekiant apsaugoti visuomenės sveikatą, gerovę ir saugumą. IBCLE organzuoja egzaminą, kurio metu patikrina kandidatų į žindymo konsultantus žinias ir tiems, kurie šį egzaminą išlaiko, suteikia Tarptautinės Tarybos sertifikuotų laktacijos konsultantų vardą, kuris anglų kaba trumpinamas kaip IBCLC arba IBCL konsultantas.
Taigi, kai skaitote tekstą apie žindymą, einate į paskaitas apie žindymą ar ieškote specialisto, kuris galėtų jums padėti išspręsti žindymo problemas, raidelės IBCLC šalia teksto autoriaus, paskaitininko ar konsultanto vardo vardo reiškia, kad šis specialistas yra Tarptautinės tarybos sertifikuotas, išlaikęs egzaminą, kuriam ruošiantis buvo privaloma išklausyti ne mažiau kaip 90 val. mokymų žindymo tema, turėti pagalbos mamoms praktikos ir atitinkamą žinių bagažą iš specialiai parinktų medicinos, biologijos, psichologijos, antoropogijos ir kt. sričių. Ir nors Lietuvoje šiuo metu verda diskusijos, kas yra geras studentas ir koks pažymių vidurkis leidžia studentui vadintis gerai besimokančiu, IBCLE egzamino "kartelė" 2014 metais buvo 71,4 proc. Tai reiškia, kad IBCLC galėto tapti tik tie egzamino dalyviai, kurie iš egzamino gavo šiek tiek daugiau nei 7 balus, o iš 175 testo klausimų teisingai atsakė ne mažiau kaip 125 klausimus.
Visus IBCLE pripažintus žindymo konsultantus galite rasti IBCLE duomenų bazėje įvedę konsultanto vardą arba pavardę. Tokiu būdu taip pat galite pasitikrinti, ar jūsų konsultantas ar konsultantė yra pripažinta IBCLE. Taip pat visas šiuo metu Lietuvoje esančių sertifikuotų IBCLC žindymo konsultantų sąrašas skelbiamas Lietuvos laktacijos ir žindymo konsultantų asociacios puslapyje.
Kiti žindymo konsultatai ar specialistai
Ligoninės, pogimdyminiuose skyriuose, dabar jau galite sutikti žindymo konsultantę. Greičiausiai tai yra akušerė, kuriai yra pavestas darbas aiškintis su mamomis žindymo klausimus. Jos kvalifikacija greičiausiai atitinka įstaigos keliamus reikalavimus, galbūt ji turi patirties ir praktikos, o taip pat galėtų turėti ir specializuotų ir nuolatos atnaujinamų žinių žindymo srityje. Tačiau tai priklauso nuo įstaigos reikalavimų ir pačios akušerės-žindymo konsultantės reikalavimų ir iniciatyvos.
Dar viena grupė žindymo pagalbininkių yra mamos savanorės, kurios yra specialiai paruoštos ir gali suteikti informacijos ir žinių žindymo klausimais. Tokias savanores Lietuvoje šiuo metu ruošia dvi organizacijos.
Tai iš JAV kilusi La Leche Lyga Lietuva ir lietuviškos kilmės organizacija "Pradžių pradžia". La Leche lygos mamos savanorės gali bendrauti su mamomis telefonu, el. paštu, ir kitomis komunikacijos priemonėmis, organizuoja mamų susitikimus ir gali, jeigu prisireikia, atvažiuoti pas mamą į namus. Antrosios organizacijos mamos savanorės bendrauja su problemų turinčiomis mamomis el. paštu arba telefonu.
Ar svarbu, kad žindymo konsultantė būtų IBCLC?
Žindymo konsultantų specializacija atsirado ne veltui. Pastaraisiais dešimtmečiais žinių kiekis apie žindymą auga įspūdingai ir per 5 metus dalis žinių pasensta, todėl IBCLE reikalauja, kad sertifikuoti žindymo konsultantai nuolat atnaujintų žinias ir iš naujo laikytų egzaminą kas 5 metus. Egzaminui ruoštis iš vadovėlio, kuriam yra daugiau nei 5 metai jau yra rizikinga, nes ten pateikiama informacija jau gali būti pasikeitusi. Jeigu egzaminas po 5 metų nelaikomas, žindymo konsultantas, norintis pratęsti savo sertifikatą, privalo įrodyti, kad išklausė nustatytą valandų skaičių žindymo mokymų per pastaruosius 5 metus ir tokiu būdu atnaujino savo žinias. Taigi, vienas iš svarbių dalykų, kurio galite tikėtis iš IBCLC yra tas, kad ji ar jis daugiau mažiau žinos tai, kas yra moksliškai pagrįsta ir aktualu.
Ar tai visada padės jums greitai ir lengvai išspręsti jūsų žindymo problemas? Nebūtinai. Skaudami pažeisti speneliai turi sugyti, o tam reikia laiko ir joks žindymo specialistas konsultacijos metu nepadarys stebuklo. Trumpą kūdikio liežuvio pasaitėlį, jeigu kelia problemų žindymui, reikia pakirpti, o to nedaro joks žindymo konsultantais. Pieno kiekį gausinant mamai tenka dirbti pačiai ir ne vieną dieną, ir joks žindymo specialistas nepadarys stebuklo savo vizitu pagausindamas pieno gamybą.
Tačiau kūdikų žindymas yra toks pat senas kaip ir žmonija ir mūsų protėviai sėkmingai žindė savo kūdikius neturėdami jokio supratimo apie pieno gamybos procesus. Tikrai yra daug situacijų, kur mamos kyla klausimų "Ar tai yra normalu" arba "Ar aš viską darau gerai?". Tokiu atveju jums labiau praverstų mamų savanorių teikiama parama ir palaikymas. Mamos savanorės specializuojasi būtent "normalumų" srityje ir gali padėti pastebėti, ar jūsų situacija dar visai normali, ar jau reikalinga rimtesnė pagalba.
Tai ko galima tikėtis iš IBCLC?
IBCL konsultantė padeda mamos ir kūdikiams sėkmingai pradėti žindymą, padeda ieškoti sprendimų problemoms, kurios gali kilti žindant, atsako į mamų klausimus remdamasi naujausiais moksliniais tyrimais ir rekomendacijomis. IBCLC gali parodyti įvairių žindymo padėčių ir žindymo technikų tiek natūraliai gimdžiusioms mamoms, tiek mamoms, kurios gimdė cezario operacijos metu. Paaiškinti kaip gaminasi pienas ir ką reikia daryti, kad jo būtų pakankamai vienam, dviem ar net trims kūdikiams išmaitinti. Gali paaiškinti, kas galėtų padėti užbėgti už akių žindymo problemoms ir sunkumams bei ieškoti spendimų, kai žindymas nepatogus ar skausmingas. Gali padėti žindant neišnešiotą ar specialiųjų poreikių turintį kūdikį, pamokyti kaip išsirinkti ir naudotis pientraukiu ir kaip teisingai ištraukinėti pieną rankomis. Padėti suderinti žindymą ir darbą ar studijas ir tęsti žindymą tiek ilgai, kiek jūs norite bei padėti jums sklandžiai užbaigti žindymo procesą. Ir visa tai paremiama mokslinėmis žiniomis ir praktika, kurias ir atspindi išlaikyto egzamino sertifikatas.
O norinčios įsivertinti savo žinias ir pasitikrinti, ar galėtų laikyti IBCLE organizuojamą ezaminą, galima išmėginti jėgas atliekant IBCLE pateikiamą egzamino pavyzdį. Išlaikėte bent septynetui? Galite svarstyti apie kandidatavimą į IBCLC gretas! Neišlaikėte, bet norėtumėte tapti IBCLC? Nenusiminkite, tam, kad galėtumėte laikyti tikrą egzaminą dar daug reikės išmokti ir tai padės pasiruošti tikram egzaminui.