Žindymas gamtos numatytas būti maloniu procesu tiek mamai, tiek ir kūdikiui. Jo metu išsiskiriantys hormonai skatina atsipalaidavimą, ramybę, mieguistumą, tie patys hormonai veikia ir mūsų, mamų, smegenis ir turi įtakos mūsų, kaip mamų prioritetams bei sprendimams. Tačiau dalis mamų pirmomis dienomis ar savaitėmis, kartais net mėnesiais skundžiasi spenelių skausmais. Toks skausmas žindymo pradžioje, jo metu ar po to gali apsunkinti žindymo procesą, o kai kurioms moterims gali tapti priežastimi visai nustoti žindyti.
Pirmosios dienos: kaip užtikrinti sėkmingą žindymą?
Pirmas kelias dienas po gimdymo spenelių jautrumas pačioje žindymo pradžioje, trunkantis maždaug tiek laiko, kol ima tekėti pienas, manoma, yra normalus reiškinys, paprastai praeinantis per porą trejetą dienų.
Kad speneliai išliktų sveiki ir neskausmingi, svarbu užtikrinti taisyklingą kūdikio priglaudimą prie krūties, kad kuo daugiau krūties būtų kūdikio burnoje. Taisyklingą apžiojimą rodo plačiai atverta kūdikio burna, lūpos pravertos plačiai, apatinis žandikaulis nuleistas žemyn, apatinė lūpa išsivertusi į išorę, rudojo laukelio daugiau apžioja apatinė lūpa nei viršutinė (tai vadinama asimetriniu apžiojimu).
-
Yra gerai žindyti kūdikį kuo dažniau – vos pastebėjus alkio požymius, ne rečiau kaip kas 2 val. Taip maitinamas kūdikis bus ramesnis, nes dar nebus labai išalkęs, ir galės palaukti, jeigu mamai prireiks kelių mėginimų taisyklingai paduoti krūtį. Ramesnis žindimas taip pat mažiau traumuos spenelius.
-
Jeigu krūtyje prisikaupė tiek pieno, kad sukietėjo rudasis laukelis, kūdikiui bus sunku apžioti daug krūties ir jis liks tik su speneliu burnoje. Rudąjį laukelį suminkštinti galima šiek tiek pieno nusitraukiant rankomis, taikant atvirkščiospaudimo suminkštinimą ar limfodrenažinį krūties masažą. Tai leis kūdikiui įtraukti į burną daugiau krūties audinio.
-
Jeigu prisireikia kūdikį atitraukti nuo krūties, geriau tai padaryti švelniai paspaudus krūtį ties kūdikio lūpų kampučiu, kad į jo burną patektų oro. Tai apsaugos spenelį nuo traumavimo, kai mama traukia kūdikį nuo krūties, o šis stengiasi ją išlaikyti savo burnoje.
-
Krūtų priežiūra žindymo metu yra paprasta – vienas kartas per dieną prausimosi visiškai užtikrina, kad krūtis būtų tinkama žįsti! Prieš kiekvieną maitinimą plauti nereikia, dažnas plovimas išsausina odą ir ji darosi lengviau pažeidžiama.
-
Venkite naudoti čiulptukus ar buteliuką, nes pirmomis savaitėmis kūdikis dar tik mokosi žįsti ir gavęs čiulptuką ar buteliuką praktikuojasi žįsti mažai pražiota burna, dėl to gali nesuprasti, kad reikia išsižioti daug, kuomet ateina laikas žįsti krūtį.
Pirmųjų dienų spenelių skausmo priežastis – netaisyklingas apžiojimas
Netaisyklingas apžiojimas - dažniausiai pasitaikanti spenelių skausmo priežastis. Todėl labai svarbu gerinti krūties apžiojimą. Įsitikinkite, kad kūdikis guli prie pat jūsų kūno, kad jo nosytė yra tiesiai priešais spenelį ir stebėkite, kad kūdikis pakeltų/atloštų atgal galvą siekdamas apžioti krūtį. Išmėginkite įvairias padėtis. Klasikinė madonos padėtis, kai laikome kūdikio galvelę alkūnės linkyje patogesnė, kai žindymo technika įvaldyta, o kūdikis paaugęs. Pirmomis dienomis ir savaitėmis pabandykite laikyti kūdikio galvelę iš apačios ranka, esančia priešingoje pusėje, nei krūtis, iš kurios žindote. Pasiguldykite kūdikį ant pagalvėlių iš šono, po pažastimi arba išmėginkite pirmąją žindymo padėtį – įsitaisykite pusiaugula ant nugaros ant pagalvių taip, kad kiekvienas jūsų kūno lopinėlis būtų patogiai prilaikomas ir pasiguldykite kūdikį pilvuku ant savo pilvo. Tokioje padėtyje daugeliui kūdikių prabunda žindymo instinktai ir pasinaudodami gamtos jiems duotais refleksais jie sugeba patys susirasti ir apsižioti krūtį – dažnai tai pavyksta daug lengviau, nei sėdimose padėtyse.
Taip pat keiskite žindymo padėtis – kiekvieno maitinimo metu išmėginkite vis kitą padėtį, kol atrasite jums abiems patogiausią.
Skausmingų spenelių gydymas
Jeigu jums labai skauda spenelius, prieš maitinimą galite pamėginti uždėti ledo, suvynioto į medžiagos skiautę, kompresą porai minučių. Šaltis slopina jautrumą ir taip išvengsite to kojų pirštus suriečiančio skausmo maitinimo pradžioje, kol pradės tekėti pienelis. Pradėkite žindyti nuo tos krūties, kuri yra sveikesnė, vėliau pasiūlykite labiau skausmingą – sotesnis kūdikis žįs švelniau. Nedarykite ilgų pertraukų tarp maitinimų! Po maitinimo spenelius galite trumpam įmerkti į fiziologinį druskos tirpalą (pusė arbatinio šaukštelio druskos į 240 ml vandens, kasdien gaminkitės šviežią) ir nusausinkite popierine servetėle. Taip pat yra gerai tepti savo pienu ir leisti jam nudžiūti. Mamos pienas turi antibakterinių savybių ir vitamino E, skatinančio žaizdų gijimą. Jeigu oda yra labai sausa, po maitinimo galima užtepti labai ploną sluoksnį tepalo, užtikrinančio vidinių odos sluoksnių drėgnumą. Labiausiai tinkamu yra laikomas 100 proc. grynas medicininis lanolinas arba tepalas su hidroaktyviomis medžiagomis.
Tarp žindymų stenkitės palikti spenelius kuo daugiau atvirame ode – nepridengtus įdėkliukais, liemenėle ar drabužiais. Jeigu reikia vilkėti liemenėlę ar drabužius, rinkitės natūralius medvilninius ar popierinius įdėkliukus, neturinčius plastiko sluoksnio. Plastiko sluoksnis sulaiko drėgmę ir sukuria šiltą drėgną terpę, kurioje mirksta spenelis – nuo to gali padidėti odos jautrumas ir ji taps lengviau pažeidžiama. Taip pat galite naudoti pieno surinkimo geldeles, kurios neleis trintis speneliams į drabužius, ir surinks ištekantį pieną.
Jeigu yra įtrūkimų, kurie kraujuoja, susidarė šašai, skausmui malšinti galite naudoti ledą, suvynioję į medžiagos skiautę: 20 min šaldote spenelius, po to darote 20 min. pertrauką ir kartojate pagal poreikį.
Kai speneliai negyja
Jeigu taisant apžiojimą ir gydant spenelius nejaučiate pagerėjimo ar situacija dar blogėja, gali būti, kad į žaizdą įsimetė grybelinė ar bakterinė infekcija. Pienligė gali kelti perštėjimą, speneliai gali atrodyti rožiniai, gali atsirasti baltų dėmių ant spenelio, po žindymo galite justi gilius, badančius skausmus krūtyje. Karščiavimas, pūlių išsiskyrimas iš spenelio, krūties patinimas yra infekcijos ženklai. Tiek grybelinė, tiek bakterinė infekcija gali trukdyti žaizdom sugyti, todėl nedelsdamos kreipkitės į gydytoją.
Ypatingos skausmo priežastys
Latako užsikimšimas ant spenelio dažniausiai atrodo kaip baltas ar gelsvas taškelis ant spenelio, susidaręs dėl sutirštėjusio riebiojo pienelio ar latako angą uždengusios odos, skausmas žindymo metu. Prieš maitinimą uždėkite kiek galite ištverti karštesnį drėgną kompresą (būkite atsargios, nenusideginkite odos!), pabandykite piršto nagu pakrapštyti užsikimšimą ir kuo greičiau žindykite kūdikį. Šiluma padės atsiverti spenelio angoms ir kūdikiui bus lengviau ištraukti tai, kas kliudo tekėti pieneliui. Paprastai tai latakas atsikemša per kelias dienas. Norint išvengti latakų užsikimšimo rekomenduojama mažinti sočiųjų riebalų kiekį maiste, galbūt pavartoti lecitino, pasitikrinti hemoglobino kiekį, nes šie veiksniai dažnai būna susiję su pasikartojančiais latakų užsiblokavimais.
Jeigu spenelį ima skaudėti po maitinimo ir jis tai pabąla, tai vėl parausta, taip nutinka dėl kraujagyslių spazmų. Padėties taisymas prie krūties paprastai mažina ir spazmų intensyvumą,o sausas šiltas kompresas dedamas ant spenelių iš karto po maitinimo gali sumažinti skausmus.
Kartais spenelių skausmus gali kelti trumpas kūdikio liežuvio pasaitėlis. Lengviausia tai pastebėti, kai kūdikis verkia. Tuomet atkreipkite dėmesį kokios formos yra liežuvio galiukas. Jeigu jis yra širdelės formos, tuomet tikėtina, kad kūdikis dėl trumpo pasaitėlio negali pakankamai toli iškišti liežuvio ir dėl to nutrina spenelius. Liežuvio pasaitėlio pakirpimo operacija paprastai yra trumpa ir neskausminga, o iš karto po jos galėsite kūdikį vėl glausti prie krūties.
Kelis mėnesius žindymas vyko sklandžiai, tačiau staiga vėl atsinaujino skausmai. Kodėl?
-
Visada verta pasitikrinti ar kūdikis apžioja krūtį taisyklingai. Augdami kūdikiai gali pradėti žįsti krūtį įvairiomis itin kūrybiškomis pozomis ir tai gali traumuoti spenelius ar kelti diskomfortą, ypač jei kūdikiui dygsta ar išdygo dantys.
-
Galbūt skausmo priežastimi yra pienligė, mastitas ar blokuotas latakas ant spenelio, tokiu atveju dažniausiai ima skaudėti vieną krūtį.
-
Kai atsinaujina vaisingumo ciklai, dėl hormoninių pokyčių ovuliacijos metu, prieš ir per mėnesines abi krūtys gali pasidaryti jautresnės. Daugeliui mamų padeda nakvišų aliejaus naudojimas arba kalcio ir magnio papildai.
-
Pasidarykite nėštumo testą. Nėštumo metu kai kurioms moterims krūtys pasidaro jautresnės ir žindymas gali kelti diskomfortą.
-
Bet koks odos dirglumo padidėjimas dėl kūdikio seilių ir jose esančių fermentų, ypač dygstant dantims, tokiu atveju reiktų nuplauti krūtis po kiekvieno maitinimo.
-
Mamos sveikatos problemos - egzema, psoriazė gali būti žindymo metu patiriamo skausmo priežastimi.
-
Odą gali sudirginti naujas muilas ar naujos skalbimo priemonės, nauja kūno priežiūros kosmetika, netgi kvepalai, dezodorantas ar plaukų lakas! Alerginė reakcija į šias medžiagas gali tapti žindymo skausmų priežastimi.
Jeigu jums nepavyksta nustatyti ir pašalinti skausmo priežasties, kreipkitės į žindymo specialistus, galbūt jie pastebės kitas problemas, sukeliančias spenelių skausmus ar galės pasiūlyti kitus būdus kaip šiuos skausmus pašalinti. Taip pat atminkite, kad skausmai tikrai ilgai nesitęs, laikui bėgant jie mažės ir, kūdikiui sulaukus pusės metų, kuomet ateis laikas papildomai primaitinti košėmis, su ilgesiu prisiminsite šį laikotarpį, kuomet kūdikiui pamaitinti užtenka tik prisėsti ir paduoti krūtį.
Kursai, paskaitos, susitikimai
Žindymo kursai besilaukiančioms šeimoms "Lengva motinystė"
Paskaita "Papildomas kūdikių maitinimas".
Paskaita "Žindomų kūdikių elgesys"
Rima Kurtinaitienė
Spaisdinta žurnale "Mažylis"