Laukiatės dvynukų? Sveikinu! Ši žinia gali užklupti netikėtai ir sukrėsti savo netikėtumu, net jeigu to ir tikėjotės. Net jeigu tai nėra pirmasis jūsų nėštumas, kyla tie patys klausimai, kaip ir pirmą kartą besilaukiančioms: kaip dabar reikės juos išnešioti, pagimdyti, žindyti ir išgyventi?
Gerai, kad šiais laikais apie dvynukų ar daugiau vaikučių gimimą galime sužinoti iš anksto, dar nėštumui neįpusėjus, todėl yra laiko pasiruošti ir dvasiškai, ir protiškai ir fiziškai. Dvynukų žindymui taip pat reikia pasiruošti ir pasiruošimas šiek tiek skiriasi nuo pasiruošimo žindyti vieną vaikelį. Ir skubu užtikrinti: taip įmanoma žindyti dvynukus ir net trynukus, įmanoma jiems pagaminti pakankamai pieno išmaitinti juos pirmuosius 6 mėnesius išimtinai motinos pienu.
Nėštumas – pirmasis pasirengimo sėkmingam dvynukų žindymui etapas
Tikriausiai pats svarbiausias patarimas sėkmingam dvynukų žindymui – išnešiokite juos kuo ilgiau. Kadangi dvynukų ar daugiau vaikučių nėštumai paprastai trunka trumpiau nei vieno vaikučio ir daug dažniau baigiasi priešlaikiniu gimdymu, tai prisideda prie papildomų sunkumų ir taip sudėtingoje situacijoje – žindant du (ar daugiau) vaikučius. Kuo ilgiau išnešiosite, tuo lengviau bus pradėti žindyti, pasiekti reikalingą pieno kiekį, užtikrinti, kad abu (visi) mažyliai gerai ir sėkmingai žinda krūtį.
Vienas iš būdų užsitikrinti pakankamai ilgą nėštumą yra tinkama mityba jau nuo pat nėštumo pradžios ar bent jau nuo to momento, kai sužinojote, kad laukiatės dvynukų (ar daugiau). Tinkama mityba užtikrina reikalingų medžiagų kiekį abiems (visiems) vaikučiams, o pakankamas svorio priaugimas pirmoje nėštumo pusėje padės užsitikrinti, kad antroje nėštumo pusėje, kuomet padidėjusi gimda beveik nepalieka vietos skrandžiui, jūsų kūnas jau bus sukaupęs pakankamas atsargas, kad galėtų auginti mažylius, kai jūs vos pajėgsite į skrandį įgrūsti nedidelius maisto kiekius. Dažna situacija, kuomet į nėštumo pabaigą vaikučiai gimdoje auga, tuo tarpu mamai svoris nebeauga ar dar ir krenta. Kanadietė mitybos specialistė gydytoja Barbara Luke, daugiau kaip 20 metų dirbanti su dvynukų, trynukų, ketvertukų ir daugiau vaikučių besilaukiančiomis mamomis sako, jog mityba ir tinkamas svorio priaugimas yra pagrindiniai įrankiai, leidžiantys užtikrinti pakankamai ilgą nėštumą.
Judėjimas yra ne mažiau svarbi sveiko nėštumo dalis. Jeigu jums nenurodyta laikytis gulimo režimo, tuomet kasdienis pasivaikščiojimas, lengva mankšta kojoms, rankoms ir nugarai padės jaustis žvalesnei, pagerins kraujotaką ir sustiprins jūsų kūną tam laikui, kuomet reikės žongliruoti dviem (ar daugiau) kūdikiais ir jų priežiūrai skirta įranga.
Išnešioti mažylius kuo ligiau yra labai svarbu jų pačių ir žindymo lengvumo labui. Ne veltui žmogaus nėštumas gamtos yra numatytas trukti apie 40 savaičių. Šio laiko reikia ne tik kūdikiui užaugti, priaugti svorio, bet ir išmokti kvėpuoti, čiulpti, žįsti, ryti ir visus šiuos procesus derinti. Kūdikiai čiulpti moka jau 20-ąją nėštumo savaitę, ryti gali pavykti 28-ių nėštumo savaičių kūdikiui, tačiau sėkmingai derinti rijimą ir kvėpavimą gali reikėti palaukti iki 36 savaičių. Ir tai tokio amžiaus kūdikis gali greitai pavargti prie krūties. Todėl neskubėkite gimdyti pati (nors pabaigoje gali atrodyti labai sunku) ir stenkitės padaryti viską, kas yra jūsų galioje, bei klausytis medicinos personalo patarimų, kad jūsų mažyliai kaip galima ilgiau būtų ten, kur jiems tinkamiausia vieta vystymuisi – įsčiose.
Pasiruošimo gimdymui ir žindymui mokymai
Pasistenkite užsirašyti ir sudalyvauti juose kaip galima anksčiau, vos tik atsigausite po pirmojo, greičiausiai sunkaus nėštumo trimestro. Nedelskite, nes dvynukų nėštumas gali baigtis anskčiau nei tikitės arba antroje nėštumo pusėje galite nebeturėti jėgų ar galimybių tokius kursus lankyti. Žinoma, galima rasti ir nuotolinių kursų užsienio kalbomis, bet visada yra vertinga sužinoti apie vietines galimybes. Nepaisant to, kad kursai tikriausiai mokys apie vieno vaikelio gimdymą ir žindymą, pagrindiniai principai išlieka tie patys ir gimdant bei žindant du (ar daugiau) kūdikių, tik pagimdyti reikės ne vieną, o ir antrąjį kūdikį (ir kitus), ir žindyti reikės abu (visus). Jeigu neturite galimybių lankyti kursų, skaitykite geras knygas apie žindymą bendrai ir apie dvynukų žindymą ypatingai. Lietuvių kalba galiu rekomenduoti gyd. K. Vitkausko knygą "Kūdikio žindymas", gyd. E. Markūnienės knygą "Žindymo menas ir mokslas", Martha Guoth - Gumberger ir Elizabeth Hormann "Žindymas" arba Š. Kipli "Kūdikio žindymas". Apie dvynukų žindymą rekomenduoju Karen Kerkhof Gromada knygą "Mothering multiples" ir taip pat jos interneto svetainę http://www.karengromada.com.
Gydytojo, prijaučiančio žindymui paieška
Lietuvos sąlygomis tai gali būti nelengva, nes dvynukų nėštumus ir gimdymus priima ribotas kiekis ligoninių ir specialistų. Be to, nėra įprasta bendrauti su neonatologais, kurie gali turėti didelę įtaką tam, kaip bus elgiamasi su jūsų kūdikiais, jeigu jiems reikės intensyvios priežiūros ar kurį laiką po gimdymo jie bus atskirti nuo jūsų. Jeigu turite galimybę, užduokite klausimus šeimos gydytojai, ginekologei, kuri jus prižiūri, apsilankykite ligoninės organizuojamuose kursuose, užduokite klausimų juos vedančiai akušeriai, kad susidarytumėte įspūdį ko galima tikėtis iš personalo. Tačiau tai dar ne viskas. Tam, kas vyks gimdymo metu ir iš karto po mažylių gimimo įtakos turės ir nėštumo laikas, gimdymo būdas, tėčio dalyvavimas ir jūsų drąsa bei pasitikėjimas savimi.
Klausimai, kuriuos galite užduoti ieškodama medicinos personalo, kuris jus palaikytų:
-
Kaip manote, ar įmanoma žindyti du (ar daugiau) vaikučius?
-
Ar dvynukus (ar daugiau mažylių) yra įmanoma išmaitinti mamos pienu be papildų pirmus 6 mėnesius?
-
Jeiu mano vienam ar abiem (ar keliem) mažyliams reikės ypatingos medicinos pagalbos, ar aš galėsiu nusitraukti pieno ir jį pamaitinti?
-
Ar leidžiama mamoms būti su kūdikiais kai jie yra ypatingoje priežiūroje?
Jeigu į kurį nors klausimą atsakyta “NE”, turėkite mintyje, kad tas žmogus greičiausiai nebus labai palaikantis dvynukų (ar daugiau) žindymo ir verčiau pasieškoti kito asmens. Nors tai gali būti ne taip patogu, kaip kad personalas ligoninėje ar gydytoja poliklinikoje ar ateinanti aplankyti į namus, verta pasieškoti kvalifikuotų žindymo specialistų (su raidėmis IBCLC šalia vardo) ar mamų savanorių, palaikančių kitas žindančias mamas (La Leche lyga Lietuvoje ar Pradžių pradžia). Ieškokite tokių, kurie turėtų patirties su dvynukais ar neišnešiotais kūdikiais ir net jei konsultacijos tebus galimos telefonu, el paštu ar per skype programą, toks palaikymas gali būti esminis sėkmingo žindymo momentas. Ir, be abejo, geriau šį darbą padaryti dar nėštumo metu, kad esant poreikiui po gimdymo jūs jau žinotumėte į ką kreiptis.
Pagalba namuose
Aptarkite su partneriu kaip organizuosite gyvenimą namuose. Ar jis ims mėnesį tėvystės atostogų? Ar atostogaus visus metus? Ar jo darbai tokie, kad jis negalės likti namuose? Pastaruoju atveju jums gali reikėti pasieškoti kito pagalbininko, ypač pirmuosius mėnesius. Tokio, kuris pasirūpintų buitimi ir nekritikuotų, o palaikytų jūsų sprendimą žindyti dvynukus. Jeigu tokio negalite rasti, paprašykite susilaikyti nuo pastabų arba išmokite jas ignoruoti su dėkingumu paprašydamos pagalbos ten, kur jums jos iš tiesų reikia.
Pientraukis ir pieno ištraukimas rankomis
Nors pientraukis nėra būtinas sėkmingam dvynukų (ar daugiau) žindymui, tačiau dvynukų nėštumas rizikuoja baigtis anksčiau, o net ir išnešioti kūdikiai gali turėti daugiau sveikatos problemų, kurios gali trukdyti sėkmingai žindyti, todėl susipažinti su pientraukio sandara, surinkimu, priežiūra ir naudojimu verta. Reikėtų pagalvoti ir apie savo konkrečią situaciją. Jeigu mažyliai gimė anksti ir jums reikės pačiai "užvesti" ir palaikyti pieno gamybą, verta susirasti ir išsinuomonti galingą elektrinį pientraukį (tokie kainuoja brangiai ir yra skirti labiau ligoninėms, kuriose daugeliui mamų reikia ištraukinėti pieną, tačiau mūsų ligoninės vis dar tokių neturi. Todėl nuoma gali būti pigesnė nei pirkimas). Jeigu pientraukio reikės tik padėti mažyliams, tuomet gali užtekti ir asmeninio naudojimo elektrinio pientraukio. Susiraskite vietas ir modelius, kur galėsite išsinuomoti ar įsigyti jums reikingas priemones. Prisireikus, galėsite tiesiog paprašyti ko nors, kad nuvažiuotų ir nupirktų, kol jūs ištraukinėsite priešpienį ar pieną rankomis. Beje, tai dar vienas įgūdis, kurio verta išmokti dar nėštumo metu, kaip ir atsispausdinti ir įsimesti į gimdymo krepšį lapą su informacija apie tai, kiek ilgai kokioje temperatūroje galima laikyti ištrauktą pieną iki jis bus sumaitintas mažyliams. Taip pat pasidomėkite alternatyviais būdais pienui sumaitinti – buteliukas nėra vienintelė ir nebūtinai geriausia priemonė, o alternatyva gali būti šaukštelis, švirkštas, mažas puodelis, nazogastrinis zondas su puodeliu ar maitinimo sistema prie krūties.
Gimimas
Dvynukų žindymas iš karto po gimimo neturėtų skirtis nuo vieno vaikelio žindymo. Jeigu mažyliai yra išnešioti, gimus pirmajam, jį gali paimti tėtis ir priglausti pie savo nuogos krūtinės, kol gims antrasis. Gimdant visiškai natūraliomis sąlygomis, galėtų paimti ir mama, kol gimda pasiruoš pagimdyti antrąjį (ar kitus), tačiau ligoninėje greičiausiai gydytojai stengsis išlaikyti ar apsukti antrąjį vaikelį, kad jis įsistatytų tinkamai, todėl greičiausiai nebus galimybės priglausti pirmąjį. Gimus antrajam, mama jau gali gauti abu mažylius ant nuogos krūtinės ir pradėti žindymo patirtį – leisti mažyliams savo tempu pirmąjį kartą susirasti krūtį ir pažįsti.
Cezario pjūvio operacijos metu taip pat mama gali pamatyti, priglausti ir su personalo pagalba pažindyti dar operacinėje, tačiau šis dalykas taip pat priklausys nuo dirbančio personalo nusiteikimo, nėštumo laiko ir mažylių būklės. Jei turite galimybę, aptarkite žindymo klausimą prieš operaciją.
Jeigu mažyliai sveiki ir gerai jaučiasi, žindykite juos pagal poreikį tiek dažnai ir tiek ilgai, kiek jiems norisi, užtikrinkite gerą apžiojimą ir skaičiuokite šlapinimąsi ir tuštinimąsi.
Jeigu mažyliai nuo jūsų atskirti ar gimė per anksti, pradėkite ištraukinėti priešpienį kaip galima greičiau po gimdymo, pradžioje rankomis, nes priešpienio kiekis neturi būti labai didelis, vėliau pientraukiu. Darykite tai dažnai, kas 2-3 valandas dieną ir bent pora kartų naktį. Mažyliams reikia jūsų priešpienio ir pieno, o kūnui reikia jūsų teikiamos stimuliacijos pieno gamybai. Per pirmą savaitę užsukta gausi pieno gamyba didina sėkmingo žindymo ar maitinimo vien tik savo pienu tikimybę po mėnesio ir vėliau.
Žymėkitės kiek kartų žindėte kiekvieną mažylį atskirai, taip pat žymėkitės kiek kartų kiekvienas iš jų pasišlapino (pakeitėte prišlapiną vystyklą ar sauskelnę) ir pasituštino. Tai labai svarbi informacija, leidžianti įvertinti, ar mažyliams pakanka maisto. Turint sekti dviejų ar daugiau mažylių informaciją galima lengvai pasimesti ir susipainioti, todėl verta vesti užrašus apie kiekvieną mažylį atskirai. Atsisiųskite ir atsispausdinkite žymėjimų lenteles, kuriose užsirašę mažylio vardą galėsite žymėti visą informaciją apie kiekvieną mažylį atskirai. Pirmos savaitės lenteles vežkitės į ligoninę. 2-4 savaitės lenteles tėtis galės atvežti vėliau, jeigu reikės arba naudosite jas namuose. Pasikabinkite lengvai prieinamoje vietoje ir iš karto pasižymėkite tai, kas įvyko - žindėte, keitėte vystyklus ir koks buvo jų turinys.
Žindyti kartu ar atskirai?
Nors mažyliai gimsta su gebėjimu susirast krūtį ir žįsti, jiems vis tiek kurį laiką gali reikėti pagalbos įsitaisant prie krūties ir užtikrinant gerą apžiojimą. Todėl pradžioje gali būti lengviau žindyti po vieną kūdikį, kad galėtumėte susitelkti į vieną mažylį. Kitą tuo tarpu kažkas turės užimti, panešioti ar pasūpuoti ar pamaitinti nutrauktu pieneliu iš šaukštelio ar puodelio. Dvynukų žindymui kartu yra skirtos specialios pagalvės, kurios yra lengvos (grikių lukštai nebus patogu) ir tvirtos, neprarandančios formos (ne birių granulių), dažniausiai gaminamos iš sintepono ar porolono. Labai patogu yra užsiseganti ant mamos liemens pagalvė, kad jos nereikėtų nešti ar prilaikyti, kai reikės laikyti kūdikius. Šios pagalvės paprastai yra didelės, ypatingai šoninės dalys, kurios tęsiasi už nugaros, ir su jomis galima žindyti mažylius pakankamai ilgai – iki metų. Žinoma, galima apsieiti ir su paprastomis pagalvėmis ar susukta antklode. Kai pradėsite žindyti kartu, taip pat gali būti patogiau iš pradžių krūtį įduoti vienam kūdikiui, o paskui pasirūpinti kitu. Žindymas kartu leidžia sutaupyti laiko ir labiau paskatina pieno gamybą.
Keiskite krūtis. Pradžioje nerekomenduojama vienam mažyliui priskirti vieną krūtį, geriau yra keisti. Kaip dažnai? Kartais mamos keičia krūtis vieno maitinimo metu, kartais – kiekvieno maitinimo metu. Kartais iš tos pačios krūties žindo kelis kartus, o tada apkeičia mažylius, o kartais keičia po paros ar pan. Keitimas svarbus, kad pieno gamyba abiejos krūtyse vyktų daugmaž tolygiai, o kūdikiai turėtų progų matyti mamą iš įvairių padėčių – tai svarbu ir vystymuisi. Taip pat ir nakčia, jeigu miegosite kartu su mažyliais, verta keisti šonus, kuriuose jie guli, kad turėtų įvairios patirties. Kartais mažyliai gali turėti kokių nors sveikatos problemų (pvz., kreivakaklystė), dėl kurių jiems gali būti patogu žįsti tik ant vieno šono. Tokiu atveju be abejo, reikia prisitaikyti prie mažylio būklės. Vėlesniais mėnesiais kai kurios mamos tiesiog priskiria vieną krūtį vienam, kitą – kitam mažyliui ir taip žindo.
Žindant tris ar daugiau mažylių vis tiek teks žindyti po du, o kitą ar kitus užimti ar pamaitinti kitu būdu. Kai kurios mamos suka mažylius ratu: žindo du, po to vieną padeda, antrąjį perkelia prie pirmojo krūties o trečiąjį prie antrojo krūties ir tęsia žindymą. Po kurio laiko antrąjį padeda palaukti, trečiąjį perkelia prie antrojo krūties, o pirmąjį prie tos, kurią žindo trečiasis. Tokiu būdu visi mažyliai maitinam tol, kol pasisotina. Kai kurios mamos tarp žindymų ištraukia pieno ir mažyliams išalkus, du žindo, o trečiąjį maitina ištrauktu pieneliu kiekvieno maitintimo metu keisdamos kūdikius prie krūties, kad per parą visi turėtų galimybę žįsti iš krūties.
Jeigu mažyliai naktį prabunda atskirai, galima tiesiog pasiimti prabudusį į lovą ir žindyti bei snausti, tai leidžia mamai gauti daugiau taip reikalingo poilsio. Jeigu prabunda abu, galima atsisėti ir žindyti abu lovoje arba eiti į įprastą žindymo vietą, o pavalgiusius ir užmigusius mažylius vėl paguldyti. Mamos, miegančios su dvyniais, gali lengviau suderinti miegą ir žindymą.
Pieno pakanka visiems!
Kaip ir žindant vieną kūdikį, svarbiausias požymis, rodantis, kad pieno pakanka, kurį mama gali pastebėti, yra šlapinimasis ir tuštinimasis. Pirmas pora parų kiekvienas kūdikis turėtų pasišlapinti po 1-2 kartus, pasiruštinti bent vieną kartą mekonijumi (juodomis) ar pereinamosiomis (tamsiai žaliomis, šviesėjančiomis) išmatomis. O vėliau turėtų šlapintis daug, ne mažiau kaip 5-6 pilnos sauskelnės, ir tuštintis kasdien, bent po 3-4 kartus skystomis geltonomis išmatomis.
Jeigu nusitraukinėjate pieną, pirmoji savaitė yra labai svarbi pieno gamybai užvesti, o pirmasis mėnuo – pieno kiekiui išlaikyti. Tyrimai rodo, kad prieš laiką gimusių kūdikių mamoms apie 4-6 savaitę pieno kiekis sumažėja ir jį sunku pakelti. Todėl verta per pirmąjį mėnesį padirbėti prie pieno gamybos su atsarga, kad jo užtektų ir vėliau.
Ką verta turėti šalia savęs žindymo metu
Pasiruoškite žindymui. Jeigu žindydama vieną vaikelį galite išmokti ir judėti, o vėliau net ir dirbti kai kuriuos darbus, dviejų kūdikių žindymas vienu metu patikimai pasodina mamą vienoje vietoje. Pasirūpinkite, kad jums tas laikas neprailgtų. Pirmiausiai šalia turėkite pakankamai gerti ir užkąsti. Jeigu dieną liekate viena, paprašykite, kad išeidamas į darbą vyras jums padėtų pusryčius ir termosą su šiltu gėrimu šalia jūsų įprastos žindymo vietos. Gerti verta šalia turėti net ir nakčia. Gerkite tiek, kiek norite, kad nejaustumėte troškulio. Gerkite šiltą gėrimą ar šiltą arbatą, kad kūnui nereikėtų skysčio dar papildomai šildyti. Galite pasidėti knygą ar kitą priemonę, kurioje rasite ką paskaityti ar pažiūrėti. Telefonas irgi yra labai reikalingas šalia – jeigu jums kas nors paskambintų, arba jeigu jums prisireiktų pagalbos – galėtumėte tiesiog paskambinti vyrui ar kitam pagalbininkui, kad ateitų jums padėti, pvz., paguldyti užmigusius mažylius. Nešiojamas kompiuteris, televizoriaus pultelis ir pan.
Jeigu reikia papildomai primaitinti
Jeigu jūsų pieno mažyliams kol kas nepakanka ir reikia papildomai primaitinti mišiniu, stenkitės tai daryti prie krūties, su nazogastrinio zodno ir buteliuko pagalba ar su papildomo maitintimo sistema. Žįsdami krūtį mažyliai skatins mamos organizmą išskirti daugiau hormonų, reikalingų pieno gamybai ir padės pagausinti pienelio kiekį. Mažyliams augant, sulaukus 6 mėnesių ir pradėjus ragauti košes, mišinio kiekį galima mažinti keičiant į kitu maistu, o žindymas gali tęstis ilgai, kol mažyliai ir mama išaugs šį poreikį, dažniausiai po antrojo gimtadienio.
Rima Kurtinaitienė, IBCLC
Registruotis į paskaitą "Dvynukų žindymas"...
Prisijungti prie žindančių dvynukų mamų savitarpio paramos grupės Facebooke...