Pirmoji naujagimio valanda

Paskelbė rima - 2018, Rugsėjis 23 - 12:55

Ann-Marie Widstrom, kuri šiemet atvažiuoja į Lietuvą papasakoti gydytojams, psichologams ir mamoms apie pirmąją naujagimio valandą po gimimo, su kolegomis stebėjo 28 naujagimius, nufilmuotus iš karto po gimimo. Mažyliai vos gimę buvo padėti prie krūties ir palikti ramybėje, kad būtų galima stebėti instinktyvų jų elgesį. Dar 1990 m. Righard ir Alade stebėjimų metu nustatė, kad palikus vos gimusį naujagimį ant mamos krūtinės, jis po kurio laiko pats pradeda šliaužti link krūties, ją susiranda ir pradeda sėkmingai žįsti. Tačiau toks gebėjimas gali būti sutrikdytas, jeigu mamai gimdymo metu skiriami medikamentai, naudojami instrumentai ar naujagimis iš karto po gimimo atskiriamas nuo mamos 20-iai minučių nuprausti, pasverti ir pamatuoti. Tokiais atvejais, net jeigu naujagimis po to padedamas nuogas mamai ant krūtinės, jo gebėjimas susirasti krūtį jau nebepasireiškia taip stipriai, kaip to, kuris padėtas vos gimęs.

Ką nuveikia ar turėtų nuveikti naujagimis per pirmąsias 70 minučių po gimimo? Čia pateikiamos minutės, vidutinis įvertis, kada ir ką naujagimis daro:

Vos gimęs: Naujagimis surinka, suverkia stipriu, piktu verksmu ir tai išplečia jo plaučius.

2 minutės: nustojęs verkti naujagimis atsipalaiduoja ir visiškai ramiai guli ant mamos krūtinės apie minutę laiko. Galbūt šis tylos laikotarpis yra svarbus apsisaugojimui nuo plėšrūnų laukinėje gamtoje. Naujagmis juk nežino, kad XXI amžiuje jis gimsta saugioje nuo plėšrūnų aplinkoje.

2,5 minutės: naujagimis ima markstytis, pirmą kartą atmerkia akis, pradeda judinti lūpas, žiotis, judinti galvą.

8 minutės: naujagimis jau 5 minutes kaip atsimerkęs, vis aktyvesnis. Atrodo, kad per šį laiką mažyliui ima rūpėti maistas, jie bando pasižiūrėti į mamos veidą ir krūtis. Pradeda skleisti tylius “alkanus” garsus, rankos pamažu juda link burnos

18 minučių: aktyviai darbavęsis 10 minučių naujagimis pavargo ir vėl reikia pailsėti.

36 minutės: pailsėjęs naujagimis aktyviai imasi siekti savo tikslo ir energinai juda link krūties, labiausiai pasikliaudamas uosle. Kartais šliaužimo judesys panašus į liuoktelėjimą, kartais iriasi link tikslo atsukęs viršugalvį ar pakaušį. Šis judėjimas taip pat skatina mamos gimdą greičiau susitraukti ir mažina nukraujavimo riziką.

62 minutės: kūdikis susiranda krūtį ir pradeda žįsti pirmuosius priešpienio lašus, kuriuose gausu baltymų ir imuninių medžiagų. Žįsdamas jis taip pat duoda mamos kūnui ženklą, kad jam reikia gaminti maistą

70 minučių: sunkiai dirbęs ir pavalgęs mažylis užmiega.

Idealu, kai naujagimiui niekas netrukdo šiuo laikotarpiu, nei skubantis personalas, nei mama, kuriai gali kilti noras padėti savo mažyliui viską atlikti greičiau. Kūdikiai, kuriems leidžiama susirasti krūtį patiems, galiausiai apžioja krūtį taisyklingai. Šis pirmasis pažindimas yra instinktyvus, tačiau žindimas yra labai greitai besikeičiantis iš instinktyvaus į išmoktą elgesį. Todėl pirmą kartą neleidus kūdikiui pažįsti pačiam, o aktyviai padedant (trukdant) galutinis rezultatas gali būti ne toks, kokio tikėjomės – išmoktas nepakankamai geras apžiojimas, o blogiausiu atveju ir visiškas atsisakymas žįsti krūtį.

Be abejo, šie nurodyti skaičiai yra vidurkiniai įverčiai ir konkretus kūdikis gali atlikti aprašytus veiksmus ne tokis minutėmis, kaip nurodyta. Tačiau visas šis elgesys yra būdingas kūdikiams, po gimimo paguldytiems ant mamos krūtinės. Kai kuriems kūdikiams gali reikėti mažiau laiko šiam pirmajam darbui nuveikti, kitiems gali reikėti daugiau. Todėl labai svarbu atsižvelgti į kūdikį ir leisti jam darbuotis savu tempu, o visas kitas procedūras atidėti iki to laiko, kol mažylis galiausiai susiras krūtį ir pažįs. Netgi rekomenduojama neišvežti mamos iš gimdyklos, kol kūdikis nebus pažindęs pirmąjį kartą.

Taip pat svarbu gimdykloje daug netriukšmauti, nekalbinti kūdikio ir jo neliesti niekam, išskyrus mamą ir galbūt tėtį. Naujagimiai labai gerai suvokia kitų asmenų buvimą šalia, ypač jeigu jie kalba, ir taip pat aktyviai stengiasi juos pamatyti, nors jų regėjimas dar neleidžia matyti toliau kaip nuo mamos krūties iki mamos veido. Aplinkinis šurmulys, kalbinimas, glostymas blaško naujagimį, nukreipia jį nuo tikslo ir eikvoja jo jėgas.

Mamai pamatyti kaip jos naujagimis susiranda krūtį pats taip pat yra neįkainojama ir džiuginanti patirtis, neleiskite, kad nereikšmingi dalykai sutrukdytų šį nuostabų judviejų susitikimą! Viskas, ką jums reikia daryti, tai prilaikyti savo kūdikį, grožėtis juo, uostyti jį ir leisti sau panirti į įsimylėjimą!

Dažnai mamos klausia, o kaip yra Lietuvoje? Ar Lietuvos ligoninėse naujagimiai ir mamos lieka odos kontakte, ar to reikia prašyti?

Iniciatyvos "Žindymui draugiška" pastangomis 2017 metais buvo apklausos mamos, gimdžiusios 2017 metais įvairiose ligoninėse. Nors Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, Lietuvoje yra 16 Naujagimiui palankių ligoninių, rezultatai nėra džiuginantys.

Valandos ar daugiau nepertrauktą odos kontaktą Lietuvos ligoninėse 2017 metais patyrė tik 32 procentai naujagimių ir jų mamų. Kitų odos kontakto trukmė buvo trumpesnė nei rekomenduojama. 

Odos kontaktas pirmąją valandą statistika

Rezultatai atisžvelgiant į ligoninės statusą rodo, kad Naujagimiui palankios ligoninės statusą turinčiose ligoninėse šiek tiek didesnis procentas mamų ir naujagimių būna pakankamos trukmės odos kontakte (arba naujagimis paimamas dėl medicininių priežasčių - pagalbos reikėjo naujagimiui arba mamai). Siekiančiose Naujagimiui palankios ligoninės statuso situacija kiek prastesnė, o prasčiausia Naujagimiui palankios ligoninės statuso neturinčiose ligoninėse.

Odos kontaktas pirmąją valandą statistika paga ligoninės statusą

Renkantis kur gimdyti verta atsižvelgti į šiuos rezultatus.

Žindymo kursai "7 sėkmingo žindymo paslaptys"

Dvynukų žindymas

Paskaitos apie žindomų kūdikių elgesį, primaitinimą ir nujunkymą...