- Kai jūsų kūdikis atskirtas nuo jūsų dėl jo sveikatos būklės,
- kai jūsų kūdikis yra su jumis, bet nežinda krūties,
- kai žinda neefektyviai,
- kai krūtys persipildo ir/ar patinsta, sukietėja rudasis laukelis,
- kai reikia gausinti pieno gamybą.
Jeigu kūdikis nuo jūsų būtų atskirtas iš karto po gimimo, pradėkite ištraukinėti priešpienį per pirmąją valandą po mažylio gimimo. Taip savo kūnui pasakysite, kad kūdikis gimė gyvas ir pieno poreikis yra. Tyrimai rodo, kad traukiant pieną per pirmąją valandą po gimimo mamos pagamina didesnį pieno kiekį nei tos, kurios pradeda pieną (priešpienį) ištraukinėti vėliau, praėjus kelioms valandoms po gimimo. Naujagimiui palankiose ligoninėse šiuo metu jus turėtų mokyti pieno ištraukimo per 6 valandas po gimdymo, jeigu kūdikis nuo jūsų atskirtas, tačiau ši praktika jau reikalauja pokyčio.
Atskyrimas nuo mamos iš karto po gimdymo dažniau nutinka neišnešiotiems kūdikiams, bet ir išnešioto kūdikio būklė kartais gali būti tokia, kad jis negali būti kartu su mama ir būti žindomas.
Kai kūdikiui yra tik pirmosios dienos, jūsų krūtys gamins priešpienį. Jo kiekis yra nedidelis. Bet jis labai svarbus mažyliui, o ypač mažyliui kuris turi sveikatos problemų ar yra neišnešiotas.
Įprasta rekomendacija yra ištraukinėti priešpienį kas 3 valandas po 15-20 minučių. Tačiau dėl individualių savybių gali reikėti ištraukinėti priešpienį ir dažniau, ypač dienos metu, kai turite daugiau laiko. Kol gaminasi priešpienis, naktį galima netraukti, tačiau dienos metu būtina užtikrinti bent 8 ištraukimo kartus . Tikėtina, kūdikį prižiūrintis personalas norės, kad jūs patiektumėte bent po 10 ml pieno kas 3 val. pirmąją – antrąją parą. Tad jeigu per vieną kartą ištraukti tokio pieno kiekio nepavyksta, traukite ne kas tris valandas, traukite kas valandą (nuo traukimo pradžios). Kai prasida pieno gamyba, reguliarus krūties ištuštinimas tampa labai svarbiu veiksniu gausinant pieno gamybą ir siekiant išvengti krūties patinimo, todėl reikia keltis ir naktį 1-3 kartus ištraukti pieną.
Gali būti ir taip, kad ištrauksite tokį nedidelį pieno kiekį, kad jis išdžius indelyje kambario temperatūroje. Jeigu taip nutinka, traukite ne į atvirą indelį, o į vienkartinį švirkštą, surinkite visus ištekančius lašelius į švirkštuką.
Priešpienį geriau traukti rankomis, nes nedidelis jo kiekis išsiteps pientraukio konstrukcijoje ir nebeliks ką sumaitinti mažyliui. Pieno kiekiui didėjant ištraukimas rankomis lengvės, o jeigu norėsite ir turėsite galimybę, galėsite išbandyti pientraukį.
Jeigu kūdikis su jumis, tačiau sunkiai pažadinamas arba jam nepavyksta apžioti krūties, pieno ištraukimas gali tapti aktualus kaip būdas pamaitinti kūdikį ir skatinti pieno gamybą. Kai kūdikis šalia jūsų, galite ištraukinėti pieną (priešpienį) į šaukštelį ir iš jo tiesiai pamaitinti mažylį.
Jeigu kūdikis žinda neefektyviai, t.y. neištraukia pieno iš krūties, pieną ištraukinėti taip pat reikės. Pirmomis dienomis, kol yra priešpienis, gali būti sunku įvertinti, ar žindama efektyviai. Tačiau jeigu mažyliui smarkiai krenta svoris, jis žinda ir daug verkia, galite pasitelkti pieno ištraukimą rankomis kaip ir tuo atveju, kai kūdikis nežinda, ir sumaitinti tarpuose tarp žindymų ištrauktą priešpienį.
Pieno kiekiui padidėjus, apie trečią – penktą dieną, krūtis gali sukietėti ar patinti ir pienas gali sunkiai tekėti. Tokiu atveju krūties masažas, atvirkščio spaudimo suminkštinimas ir pieno ištraukimas gali padėti ir palengvinti pieno tekėjimą, ir palengvinti krūties apžiojimą mažyliui.
Dar viena situacija, kai pieną prisireikia ištraukinėti, nutinka tada, kai reikia gausinti dėl kažkokių priežasčių esančią mažą ar sumažėjusią pieno gamybą. Jeigu turite įtarimų, kad pieno per mažai, būtų geriausia pasitarti su specialistais kokia kūdikio žindymo ir pieno ištraukimo schema galėtų jums tikti labiausiai.
Prieš ištraukinėjant pieną (priešpienį) svarbu pažadinti pieno tekėjimo refleksą, be kurio pieną iš krūties ištraukti sunku.
Kai pieno kiekis padidėja, maitinti iš puodelio, šaukštelio ar su švirkštuku gali būti nebepatogu ir reikalauti daug laiko. Galite išbandyti kitas priemones kūdikiui pamaitinti ne iš buteliuko, o jei žinda krūtį, kaip pamaitinti kūdikį prie krūties.
Pirmoje nuotraukoje matote priešpienio kiekį, kurį mama ištraukė iš abiejų krūtų per 30 minučių antrą parą po gimdymo. Antroje nuotraukoje ta pati mama trečią parą po gimdymo ištraukė 10 ml per 20 min. Bet koks kiekis priešpienio yra naudingas ir reikalingas jūsų kūdikiui!
Kada NEREIKIA ištraukinėti pieno? Kai kurios močiutės dar prisimena, kad joms buvo patariama po maitinimo ištraukti likusį krūtyje pieną. Kad ir kokie buvo to motyvai, jeigu jūs leidžiate kūdikiui žįsti taip dažnai ir tiek ilgai, kiek jam norisi, jeigu jis gausiai šlapinasi ir tuštinasi, priauga svorio, pieno ištraukitėti po maitinimo nereikia.
Rima Kurtinaitienė, žindymo konsultantė, IBCLC