Ką reiškia miegoti kaip kūdikiui? Dažniausiai mes įsivaizduojame naujagimius ar kūdikius iš paveikslėlių – atsipalaidavusius, dailiai sudėjusius rankeles ir užmerktomis akimis. Tokius jaudinančius vaizdus tenka pamatyti visiems tėvams, auginantiems kūdikius, ir tokiomis akimirkomis visiškai nesinori atsitraukti nuo kūdikio – norisi grožėtis juo. Tačiau pirmojo kūdikio susilaukę tėvai netrukus atranda, kad kūdikio miegas yra visiškai ne toks. Jis labiau panašus į trumpus numigimus, dažnus prabudinėjimus, nurnėjimus, stenėjimus ir net verkimą neprabundant, o šalia miegantiems tėvams, kurie prabunda sulig kiekvienu mažylio judesiu posakis „miega kaip kūdikis“ atsiveria visiškai kita prasme.
Kiek ir kaip kūdikis turėtų miegoti?
Naujagimio miego ritmas yra pasiskirstęs per visą parą daug maž vienodais intervalais, t.y. jis nežino kada yra diena, o kada naktis ir jam taip pat nesvarbu ar šiandien trečiadienis, ar sekmadienis, kai tėvai norėtų pamiegoti ilgiau. Taip pat naujagimis pirmiausiai užmiega lengvu miegu. Lengvo miego metu naujagimis ir kūdikis yra lengvai pažadinamas, kvėpuoja nereguliariai, gali judėti ir niurzgėti ar net suverkti. Toks miegas trunka apie 25 minutes ir , jeigu kūdikis neprabudo, jis užmiega ramiuoju miegu, kurį galime atpažinti iš visiško atsipalaidavimo, ramaus kvėpavimo, judesių nebuvimo. Ši miego fazė taip pat trunka apie 25 minutes, o toliau mažylis pereina į lengvo miego stadiją ir gali arba prabusti, arba neprabudęs vėl įmigti giliuoju miegu.
Naujagimio miego ritmai reguliuojami alkio jausmo. Tokiame amžiuje vaikutis turi dažnai valgyti, dėl to ir prabusti reikia dažnai. Kad mama turėtų pakankamai pieno ir mažylis galėtų jo pakankamai suvalgyti, rekomenduojama tarp maitinimų nedaryti ilgesnės kaip 3 valandų pertraukos ir jeigu naujagimis pats neatsibudo, žadinti į ir pamaitinti, bet dauguma naujagimių gali norėti valgyti ir gerokai dažniau. Išimtinais atvejais – kai mažylis šlapinasi daugiau kaip 6 kartu ir tuštinasi tris ar daugiau kartų IR jo svoris auga puikiai, galima leisti vieną kartą paros bėgyje naujagimiui miegoti nepertraukiamas 5 valandas. Kai kūdikiui sueina 4-6 savaitės, galima nustoti jį žadinti ir leisti miegoti tiek, kiek norisi.
Dažno prabudinėjimo ir nuolatinio žindimo priežastys
Kai kurios mamos pastebi, kad apie trečią mėnesį jau pradėjęs ramiai naktį miegoti mažylis, sulaukęs pusmečio ima prabudinėti gerokai dažniau, o sulaukęs metų gali žįsti krūtį nesuskaičiuojamą skaičių kartų per naktį. Kai taip nutinka, svarbu žinoti, kokios priežastys gali lemti šį pasikeitimą.
Sveikata. Sergantis mažylis jaučiasi blogai, dėl to prabunda dažniau ir ieško komforto. Ausies uždegimas, pienligė ir šlapimo takų infekcija, parazitai žarnyne, karščiavimas, kvėpavimo takų infekcija, rėmuo ir karvės pieno alergija (jeigu žindyvė vartoja karvės pieno produktus) gali trukdyti ramų kūdikio miegą. Ir priešingai daugelio mamų įsitikinimui, dantų dygimas paprastai nesutrikdo kūdikio miego išskyrus kelias dienas prieš ir po dantuko išdygimo.
Alkio jausmas. Augimo šuolis gali žadinti mažylį ir reikalauti daugiau maisto ir dėl šios priežasties mažylis dažniau prabus naktį pavalgyti.
Vystymosi pasiekimai. Mokymaisis apsiversti, šliaužti, atsisėsti, atsistoti gali sukelti daug emocijų ir mažylis net naktį prabudęs gali pradėti praktikuoti naujus įgūdžius. Naujų įgūdžių įvaldymas taip pat gali trukdyti mažyliui pavalgyti dienos metu – nes yra daug svarbesnių reikalų ir nėra laiko sėdėti prie krūties – todėl nakties metas gali tapti valgymo laiku.
Atsiskyrimo baimė. Dažno prabudimo ir nenoro paleisti mamos krūties priežastis gali būti atsiskyrimo baimė. Apie 6 mėnesį mažylio smegenys subręsta tiek, kad jis ima aiškiau suvokti emocijas, o prieraišumas sustiprėja, todėl atsiranda mamos netekimo baimė. Netikėtas mamos dingimas arba ilgas mamos nebuvimas gali sustiprinti šią baimę ir mažylis sieks užsitikrinti mamos artumą nepaleisdamas krūties.
Nepakankamas dienos miegas. Kartais tėvai mano, kad jeigu kūdikis gerai pavargs, tuomet jis greičiau užmigs ir ramiau bei ilgiau miegos, tačiau yra atvirkščiai. Pervargusiam kūdikiui sunku užmigti (pastebėjot, kad įsijungia „antras kvėpavimas“ ir kūdikis darosi vis aktyvesnis?) ir sunku išlikti užmigusiam ilgą laiką. O tai reiškia, kad tėvai, neturėję atokvėpio dieną neturės jo ir naktį. Todėl vos pastebėję nuovargio požymius, migdykite nieko nelaukdami.
Kūdikių nuovargio požymiai
-
Žvilgsnio nefokusavimas, stimulų vengimas
-
Žiovavimas, akių trynimas, ausų tampymas
-
Nesidomėjimas žmonėmis ir žaislais
-
Vis labiau kliūva, nutinka nelaimių
-
Labiau kabinasi į mamą ar tėtį
-
Vis labiau vakarėjant darosi vis aktyvesnis (pervargimo požymis)
-
Sunkiai keliasi ryte
-
Kūdikį sunku pažadinti
-
Neigiamos emocijos
Ar dažnas prabudinėjimas – problema?
Tyrimai rodo, kad žindomi kūdikiai ir kūdikiai miegantys kartu su tėvais prabunda dažniau, nei miegantys atskirai. Kūdikių miego specialistai tvirtina, kad pirmaisiais metais tai gali būti naudinga sparčiai besivystančioms kūdikio smegenims, nors ir ne taip patogu tėvams. Taip pat tyrimai rodo, kad dažnai kūdikio miego problemos priklauso nuo tėvų požiūrio ir lūkesčių. Tėvai, kurie nesitiki, kad kūdikis užmigs savarankiškai ir išmiegos visą naktį, rečiau tvirtina, kad jų kūdikių miegas jiems kelia problemų.
Taigi ar dažnas naktimis prabudimas jums kelia sunkumų? Jeigu nekelia, tuomet iš tiesų neverta nieko keisti. Jeigu tai jums kelia sunkumų ir svajojate apie išmiegotą naktį, o dienos metu jaučiate miego trūkumą, ar esate pasiruošę įdėti pastangų, kad kas nors jūsų ir mažylio gyvenime pasikeistų? Galima išskirti du būdai kaip padėti mažyliui užmigti ir ilgiau miegoti naktį: greitas ir lėtasis. Tiek vienas, tiek antras būdas reikalauja pastangų ir tikrai pirmąsias naktis neleis jums išsimiegoti. Taip pat nei pirmasis nei antrasis būdas negarantuoja, kad jums pavyks ką nors pakeisti mažylio miego ir būdravimo ritme ir leisi jums galų gale išsimiegoti.
Greitasis būdas yra labai populiarus: mažyliui tiesiog neduodama žįsti krūtis, galbūt jis netgi neimamas, nenešiojamas ir nesūpuojamas. Dažniausiai tikima, kad po trijų tokių naktų mažylis supras, kad naktį valgyti negaus ir nustoja prabudinėti ir galbūt išmoksta užmigti savarankiškai. Trumpalaikis ir ilgalaikis tokio mokymo užmigti poveikis kūdikio sveikatai yra beveik netyrinėtas. Kartais mažylis gali rėkti savaitę ar dvi, kol tėvai galiausiais ima abejoti savimi ir metodo teisingumu ir nebežino ką daryti – ar grįžti prie žindymo vos prabudus ar kitų įprastų raminimo būdų, ar toliau rikdyti vaiką su viltimi, kad jis jau tuoj tuoj išmoks pamoką.
Lėtasis būdas reikalauja daugiau laiko, tačiau mokymosi procesas visada reikalauja laiko, be to, turėkite mintyje, kad mažylis gali prabusti naktį iš alkio ar dėl kitų objektyvių priežasčių. Šis būdas užtikrina, kad mažylio poreikiai bus patenkinti, ir kad jis išmoks naujų užmigimo ir miegojimo įpročių.
Išmokti užmigti be rėkimo ir ašarų – kūdikiui iki 6 mėnesių
Sveikas ir sotus. Pirmiausiai reikėtų įsitikinti, kad mažylis neserga ir užtikrinti, jos dienos metu jis tikrai pavalgo pakankamai. Tai gali reikšti, jog žindyti reikės išeiti į kitą kambarį, jeigu esate draugijoje, sumažinti įvairių dėmesį nukreipiančių trikdžių kiekį ir siūlyti krūtį pakankamai dažnai, gal net dažiau nei iki šiol.
Psichologiniam saugumui užtikrinti, reikia būti daug su vaiku ir suteikti jam daug artumo, fizinio kontakto dienos metu, jokiu būdu neišeiti iš namų neatsisveikinus su mažyliu ir vengti jį palikti kitiems asmenims, ar ilgam laikui.
Pakankamą dienos miegas. Kai kurie specialistai tvirtina, kad pakankama dienos miego trukmė turėtų būti bent valanda. Jeigu jūsų mažylis neišmiega valandos trukmės dienos miego (tokių miegų gali būti du-trys, priklausomai nuo amžiaus), tai gali atsiliepti jo miegui nakties metu. Tokiu atveju dienos metu būtų naudinga pastebėti, kiek laiko praeina nuo užmigimo iki prabudimo ir prieš pat prabudimą pradėti migdyti mažylį jums įprastu būdu, kad jis neišsibudintų, o vėl įmigtų. Taip pat kūdikiai geriau miega, jeigu fone girdimas baltasis triukšmas tinka jūros bangų mūša, krioklio garsai, suaugusio žmogaus širdies plakimo garsai, lietaus garsai.
Dienos ir nakties kaitos požymiai. Jeigu norite, kad kūdikis geriau miegotų naktį, svarbu jam leisti dalyvauti jūsų dienos veikloje nešiojantis jį kartu su savimi bei išnešti jį į dienos šviesą jei tik įmanoma, pora kartų per dieną. Vakare ir naktį reikia vengti ryškaus apšvietimo ir aktyvios veiklos tiek kūdikiui, tiek mamai. Mamos kūnas tamsėjant apšvietimui, gamina miegą sukeliančius hormonus, kurie patenka į jos pieną ir padeda kūdikiui užmigti.
Kūdikių masažas. Vienas tyrimas parodė, kad 14 dienų masažo kursas padeda kūdikiams išskirti daugiau miegą sukeliančių hormonų. Masažuoti kūdikį galite pradėti nuo antros gyvenimo savaitės.
Miego ritualai. Prigesinti šviesas, išjungti garso ir vaizdo aparatūrą (galima palikti garsus, primenančius natūralius – vėjo ūžimą, bangų šniokštimą, lietaus garsus), galbūt išmaudyti kūdikį, nes šilta vonia atpalaiduoja (tačiau kai kuriuos kūdikius maudynės gali pažadinti ir sujaudinti). Apsirengti pižamą, padainuoti lopšinę ir žindyti. Tačiau pasistenkite, kad migdymo ritualas nebūtų skatinantis bendrauti – venkite akių kontakto ir galbūt lopšinę ne dainuokite, o niūniuokite.
Neskubėkite imtis migdymo priemonių vos kūdikiui suniurzgėjus. Nakties metu pabandykite atskirti mažylio skleidžiamų garsų rūšis. Kūdikiai miegodami gali skleisti daug įvairių garsų ir nebūtinai kiekvienas suniurzgėjimas reiškia, kad mažylis išalko ir nori krūties. Kai išgirsite niurzgėjimą, lukterėkite, galbūt mažylis nutils ir miegos toliau. Jeigu jis alkanas, tuomet tikrai neužmigs.
Išmokti užmigti be rėkimo ir ašarų – kūdikiui daugiau nei 6 mėnesiai
Kai kūdikiui sueina 6 mėnesiai tebetinka visi būdai, padedantys užmigti ir gerai miegoti pirmąjį pusmetį. Nuo šio amžiaus galite pradėti mokyti mažylį užmigti be krūties. Kai jau kūdikis pasiruošęs miegoti, žindykite, niūniuokite lopšinę ir kai jau matote, kad mažylis beveik užmigęs, švelniai ištraukti krūtį iš burnos ir toliau nūniuokite lopšinę, glostykite nugarytę ar tyliai raminkite, kad mažylis galutinai užmigtų nebe su krūtimi burnoje. Jeigu mažylis ima pykti, verkti, nedelskite ir vėl duokite krūtį, leiskite pažįsti kol vėl pastebėsite jį beužmiegantį ir vėl ištraukite krūtį.
Nakties metu neskubėkite siūlyti krūties, vos mažyliui prabudus. Lukterėkite, gal jis užmigs pats ir miegos toliau. Jeigu ne, tuomet pasiūlykite pažįsti, tik vėl stebėkite, kai mažylis ima įmigti, švelniai ištraukite krūtį dar neįmigusiam ir raminkite kitais būdais. Jeigu jie neveikia, ką gi, vėl pasiūlykite krūtį ir palaukite, kol ims migti. Kai kurie kūdikiai užmiega po poros tokių bandymų, kitiems reikia penkių kartų, dar kitiems gali reikėti daugiau kartų žindimo ir migdymosi be krūties patirties pakartojimo, kad priimtų šį pokytį. Šio metodo autorė E. Pantley tikina, kad tokiu būdu migdomas kūdikis jau kelių dienų laikotarpyje gali imti miegoti geriau, tačiau ji siūlo tėvams skirti bent dešimt dienų ir naktų šio metodo taikymui ir tik tada vertinti rezultatus. Tobula būtų, jeigu kelias dienas prieš pradėdama taikyti šį metodą užsirašytumėte kada, kiek laiko ir kaip užmigęs jūsų mažylis miegojo dienos metu ir kaip dažnai prabudinėjo nakties metu. Metodo taikymo laikotarpyje ji taip pat siūlo registruoti į žurnalą visą procesą, tačiau vertinti pokyčius pataria tik po dešimties dienų. Kai kuriems mažyliams reikia daugiau laiko išmokti naujiems migdymosi ir miegojimo įpročiams, o kai kurie tiesiog turi viduje įtaisytą radarą, kuris juos pažadina vos tik mamos krūtis ar mama atsitraukia nuo jų toliau nei per ištiestos rankos atstumą! Nepykite ant mažylio ir nenusiminkite, vaikams augant jų miego įpročiai keičiasi, o mokymosi procesas visada reikalauja laiko. Tuo tarpu užsitikrinkite, kad galėtumėte numigti dienos metu ir galbūt apsvarstykite galimybę pakeisti savo požiūrį bei miegojimo sąlygas taip, kad galėtumėte dar kurį miegoti kartu su kūdikiu.
Rima Kurtinaitienė
Taip pat skaitykite apie žindomų kūdikių miegą
Temperamentas, žindymas ir miegas
Žindymas, stresas, depresija ir miegas
Iliustruotas naujagimio būsenų vadovas
Kaip žindomo vieno ar kelių mažamečių mamai pakankamai išsimiegoti?