Kaip išsirinkti tinkamą žindymo pagalvę?

Paskelbė rima - 2014, Gruodis 26 - 20:32

Žindymo pagalvė evoliucionavo iš pagalvės nesėdinčiam kūdikiui paguldyti ar prilaikyti, taip pat buvo naudojama ir maititnti kūdikiui iš buteliuko, taigi labiau buvo nežindomo kūdikio atributas. Į Lietuvą ji atkeliavo ne kaip nežindomo kūdikio atributas, bet jau kaip žindančios mamos pagalbininkė. Dažniausiai tai ilga tiesi, ar lenkta, kaip bumerangas ar labai suriesta, kaip pasaga, pagalvė, kurios vidus gali būti užpildytas grikių lukštais, poliesterio granulėmis ar sintetiniu pluoštu. Priklausomai nuo užpildo, pagalvė gali būti sunki (grikių lukštai) arba lengva (poliesterio granulės, sinteponas) ir išlaikanti formą (sinteponas, vatinis kamšalas) arba biri (grikių lukštai, granulės).

Žindymo pagalvė. Žindymo padėtys

Sunkią žindymo pagalvę gali būti sunku naudoti dėl jos svorio. Natūralus užpildas lyg ir turėtų būti ekologiškiau, tačiau viena ranka laikyti naujagimį, o kita pasiimti ir pasidėti sunkią žindymo pagalvę gali būti iššūkis mamai.

Birios pagalvės gali leisti labiau prisitaikyti prie mamos ir vaikučio formų lyginant su išlaikančiomis formą, tačiau jos taip pat linkusios greitai tą formą ir prarasti, todėl žindymo pradžioje lyg ir patogiai įsitaisiusi mama ir kūdikis žindymą gali baigti visai nenatūralioje ir nepatogioje padėtyje.

Kai kuriose situacijose žindymo pagalvė gali būti ir naudinga. Mamai, auginančiai dvynukus ar daugiau kūdikių, tinkamai parinkta žindymo pagalvė gali leisti žindyti du vaikučius vienu metu, taip sutaupant laiko vaikams pamaitinti. Tačiau net ir šioje situacijoje žindymo pagalvė turėtų būti pagalbininkė, o ne trukdis.

 

Kaip žinoti, kokio aukščio žindymo pagalvė jums reikalinga?

Paimkite lėlę ar didesnį pliušinį žaislą ir laikykite jį ant rankų taip, lyg ruoštumėtės žindyti kūdikį. Krūties nelieskite – ji turėtų būti savo natūraliame aukštyje. Atsisėskite ant fotelio ar lovos, kur manote, kad norėsite žindyti. Toji vieta turėtų būti patogi jums sėdėti tiesia atremta nugara, bet neatsilošti. Jeigu tokią vietą sunku rasti, jeigu namuose yra tik sofos ir foteliai plačia sėdima dalimi, galite pasieškoti pagalvės, tinkamos užsikišti už nugaros, kad sėdėti jums būtų patogu tiesia atremta nugara.

Žindymo pagalvė. Žindymo padėtys

Dabar dar pagalvokite apie kojas. Kojos turėtų patogiai remtis į grindis pilnais padais, o šlaunys ties keliais turėtų būti šiek tiek pakilusios nuo sėdimojo paviršiaus. Jeigu pėdos nesiremia į grindis, jas pasiekiate tik puse pėdos ar pirštų galais, verta paieškoti kokio nors pakojo. Galbūt kelios storos knygos? O gal mažas suoliukas? Jeigu keliai iškilę aukštai, gali būti sunku ilgai išsėdėti ir nepatogu atsistoti, jeigu norėsit paguldyti užmigusį žindomą mažylį. Todėl jeigu kito pasirinkimo nėra, pabandykite paaukštinti sėdimą paviršių sulankstyta antklode.

Jeigu jau susiradote tinkamą ir patogią sėdėti vietą, dar kartą pasižiūrėkite į laisvai kabančią krūtį (vertėtų atsisegti ar nusiimti liemenėlę, kad pamatytumėte kur natūraliai yra jūsų spenelis). Tik labai retais atvejais, kai krūtinė yra labai didelė, patariama ją šiek tiek pakelti apačioje pakišant susuktą rankšluostėlį, kad pienas lengviau tekėtų iš krūties apatinės dalies, tačiau tokiu atveju rankšluostėlis ten turėtų likti visą žindymo laiką. Kitoms mamoms tiesiog reikia pamatyti kokiame aukštyje yra spenelis. Dabar švelniai prilgauskite prie krūties lėlę ar meškiuką, kad jis šiek tiek įsikniaubtų į krūtį. Štai ir turime natūralų aukštį, kuriame turėtų būti jūsų žindomas kūdikis. Jeigu norite naudoti žindymo pagalvę, ji turėtų patogiai užpildyti visą tarpą tarp jūsų šlaunų ir rankos, kurioje laikote kūdikį taip, kad ranką galėtumėte atpalaiduoti, tačiau kūdikio padėtis prie krūties nepasikeistų nė per milimetrą. Kiekvienai moteriai šis atstumas gali būti kitoks, priklausantis nuo jos kūno sandaros. Jeigu jau turite žindymo pagalvę, pasibandykite su ja. Gali būti, kad jums reikės dar kokios nors pagalvėlės ar susuktos antklodėlės po apačia. Arba galbūt paaiškės, kad turima žindymo pagalvė jums per didelė ir reikia ją sumažinti. Arba kad jums visiškai pakanka susuktos antklodėlės, sofos pagalvės ar mažos pagalvėlės. O jeigu vis tiek norite žindymo pagalvės, reikėtų ieškoti tokios, kuri patogiai užpildytų tą atstumą tarp jūsų kojų ir rankos, laikančios kūdikį.

Kiti klausimai, padėsiantys pasirinkti žindymo pagalvę:

  • Kiek pati pagalvė sveria? Ar galėsite ją pasiimti ir patogiai pasidėti  viena ranka?
  • Kaip ji laikosi prie jūsų kūno? Ar neslįsta laikui begant, mažyliui pasimusčius? Patogu būtų, jeigu pagalvė turėtų dirželį, kuris leistų ją prisegti mamai ant juosmes.
  • Kas nutiks pagalvei, jeigu jums prireiks atsistoti su kūdikiu (tikriausiai miegančiu, bet nebūtinai) ant rankų? Ar ji lengvai laikysis savo vietoje jums stovint ir vaikščiojant? Ar nukris ant žemės ir jums reikės lenktis jos pakelti?
  • Ar sudėtinga pagalvę nusiimti? O jeigu kūdikis užmigo ir norite jį perkelti į lovelę miegoti, ar užpildo keliami garsai nepažadins mažylio?

Rima Kurtinaitienė, IBCLC

Kursai, paskaitos, susitikimai

Žindymo kursai besilaukiančioms šeimoms "Lengva motinystė" 

Paskaita "Papildomas kūdikių maitinimas".

Paskaita "Žindomų kūdikių elgesys"

Paskaitos apie prieraišumą