Krūties kompresijos tikslas yra užtikrinti, kad pienas toliau tekėtų iš krūties, net kai kūdikis dėl lėtesnio pieno tekėjimo nebetraukia pieno iš krūties pats. Krūties kompresija stimuliuoja pieno ištekėjimą ir dažnai sukelia pieno tekėjimo refleksą paskatindama oksitocino išsiskyrimą.
Kokiose situacijose krūties kompresija gali būti naudinga?
- kai kūdikiui prastai auga svoris
- kai kūdikiui pasireiškia kolikų simptomai
- kai kūdikis valgo labai dažnai ar ilgai
- kai mamai skauda spenelius
- kai kartojasi latakų užsiblokavimas ar mastitas
- kai norim paskatinti žįsti kūdikį, kuris greitai užmiega prie krūties
Kai viskas einasi puikiai, krūties kompresija nereikalinga, o mama turėtų leisti kūdikiui žįsti krūtį tol, kol kūdikis ją ištuštins ir, jeigu jis nori dar, pasiūlyti kitą krūtį. Kaip žinoti, ar kūdikis ištuštino krūtį? Kai jis nebežinda aktyviais judesiais: burna prasiveria – pauzė – užsiveria.
Taip pat svarbu atsiminti, kad
-
Kūdikis, kuris gerai apžiojęs krūtį, gali lengviau ištraukti pieną nei tas, kuris apžiojęs blogai. Blogai apžiojęs krūtį kūdikis gauna tik tą pieną, kuris greitai išteka iš krūties. Dėl šio spontaniško pieno tekėjimo daugelis mamų ir kūdikių jaučiasi gerai, nes daugelis mamų pagamina daugiau nei pakankamai pieno.
-
Pirmas 3-6 savaites kūdikiai gali užmigti prie krūties ne tada, kai pasisotina, o tada, kai pieno tekėjimas sulėtėja. Po 6 savaičių jie gali atsitraukti nuo krūties, kai tekėjimas pasidaro lėtas
-
Deja, daugelis kūdikių blogai apžioja krūtį. Jeigu mama turi gausiai pieno, kūdikis jaučiasi gerai (sprendžiama pagal svorį), tačiau to kaina gali būti skausmingi speneliai, kolikos, kurias patiria kūdikis, arba kūdikis gali norėti būti prie krūties ištisai (tačiau valgyti tik mažą to buvimo prie krūties laiką).
Krūties kompresija skatina pieną tekėti kai kūdikis ima migti prie krūties. Kūdikiui tai gali sukelti tokias pasekmes:
-
Suvalgo daugiau pieno
-
suvalgo daugiau riebesnio pieno.
Kaip atliekama krūties kompresija:
-
Laikykite kūdikį viena ranka
-
Laikykite krūtį kita ranka: nykštys vienoje krūties pusėje, kiti pirštai – kitoje, ganėtinai toli nuo spenelio.
-
Stebėkite, kaip kūdikis geria pieną, tačiau nėra reikalo susekti kiekvieną gurkšnį. Kūdikis gauna nemažą pieno dalį, kai žinda prasižioja – pauzė – užsičiaupia ritmu (pauzė ne tarp nurijimų, o būtent tarp prasižiojimo ir užsičiaupimo).
-
Kai kūdikis nebežinda aktyviai arba nebematote prasižioja – pauzė – užsičiaupia judesių, suspauskite krūtį. Ne taip smarkiai, kad skaudėtų ir pasistenkite nepakeisti rudojo laukelio formos. Suspaudus krūtį kūdikis turėtų pradėti vėl gerti prasižioja – pauzė – užsičiaupia ritmu
-
Laikykite krūtį suspaustą tol, kol kūdikis nustos gerti pieną net su kompresijos pagalba. Tada atpalaiduokite pirštus. Dažnai kūdikis nustoja ryti, kai krūtis nebespaudžiama, tačiau gali tuoj pat vėl pradėti gerti, kai tik pienas ima tekėti. Jeigu kūdikis žinda prasižioja – pauzė – užsičiaupia judesiais net ir nebespaudžiant krūties, palaukite, kol jis nustos prieš vėl spausdama krūtį.
-
Kodėl reikia atpalaiduoti spaudimą? Kad pienas vėl galėtų laisvai tekėti kūdikiui ir kad leistumėte pailsėti savo rankai. Jeigu kūdikis nustoja žįsti atpalaidavus krūties suspaudimą, kai suspausite krūtį iš naujo jis vėl pradės žįsti pajutęs pieno skonį.
-
Jeigu kūdikis pats ima žįsti, jis gali žįsti prasižioja – pauzė – užsičiaupia judesiais. Jeigu ne tokiais judesiais, tuomet vėl suspauskite krūtį.
-
Kartokite krūties kompresijos judesį tol, kol kūdikis nebegeria pieno net ir suspaudus krūtį. Reikia leisti kūdikiui pasilikti prie krūties dar kurį laiką, tam atvejui, jeigu jūs patirtumėte dar vieną pieno tekėjimo refleksą ir kūdikis pats pradėtų žįsti. Jeigu taip neįvyksta, leiskite jam atsitraukti nuo krūties arba pati atitraukite jį nuo krūties.
-
Jeigu kūdikis dar nori valgyti, duokite jam kitą krūtį ir pakartokite krūties kompresijos procesą dar kartą.
-
Jeigu jūsų speneliai neskaudami, galite laisvai pakartoti šį procesą keisdamos krūtis kelis kartus iš eilės.
-
Padirbėkite su krūties apžiojimu – pasistenkite jį pagerinti.
Tai, kas čia aprašyta puikiai veikia, kaip tai rodo patirtis dr. Newmano klinikoje, tačiau jeigu atrasite kitą būdą, kuris padeda jums užtikrinti, kad kūdikis aktyviai žinda prasižioja – pauzė – užsičiaupia judesiais, naudokite savo būdą. Jeigu jums spaudžiant krūtį neskauda ir kūdikis geria pieną, krūties kompresija veikia! Jums nereikės visą laiką taikyti krūties kompresijos. Gerėjant žindymo įgūdžiams, galėsite leisti valgymo procesui vykti savaime.
Autorius Jack Newman, vertė Rima Kurtinaitienė