Mamos pienas šaldiklyje apkarto

Paskelbė rima - 2023, Balandis 14 - 16:28

Mamos pieną šaldyti gali reikėti dėl įvairių priežasčių. Viena jų - tiesiog pieno perteklius. Sukaupus prasmingą pienelio kiekį - apie 60 ml, jį galima užsišaldyti, net jeigu ir nesiruošiate kūdikio palikti ilgesniam laikui. Kartais nutinka netikėtų dalykų - ligų, išsiskyrimų ir pan., kuomet užšaldytas pienelis gali labai praversti. O jeigu taip ir neprireiks, tuomet jį bus galima panaudoti kai kūdikis sulauks 6 mėnesių ir pradėsite primaitinti košėmis. Reguliuojant košės tirštumą galima panaudoti atšildytą mamos pieną.

Kita priežastis - kai mama turi reguliariai ilgesniam laikui palikti kūdikį. Tokiu atveju pienu nutraukimas ir šaldymas yra labai svarbus tam, kad ir pieno gamyba būtų palaikoma, ir kūdikis valgytų mamos pieną net ir tada, kai mama negali būti šalia.

Pieno pertekliaus šaldymas ir vėlesnis sumaitinimas dažnai reikalingas neišnešiotų kūdikių mamoms, nes pradžioje neišnešioto naujagimio ar kūdikio poreikis yra nedidelis palyginti su pieno gamyba, kurią reikia pasiekti per pirmąsias 2-3 savaites (rekomenduojama bent 800 ml parai, geriau pasiekti net 1000 ml parai praėjus 2-3 savaitėms po gimdymo). Pieno kiekį padidinti ir išlaikyti yra svarbu, nes po gimdymo tai padaryti lengviausia, o vėliau, kūdikio poreikiui išaugus, pieno kiekį daugeliui moterų padidinti būna sudėtinga. Todėl pieno perteklius keliauja į šaldiklį ir vėliau gali būti panaudojamas pagal poreikį.

Taip pat pieno šaldymas dažnai taikomas mamų, kurios pasirinko kūdikį maitinti ištrauktu pienu. Sukauptos pieno atsargos gali būti naudojamos ir kai mamoms sumažėja ištraukiamo pieno kiekis, ir kai mamos nusprendžia nustoti ištraukinėti pieną. 

 

Kūdikis negeria šaldyto pieno

Dalis mamų pastebi, kad pastovėjęs šaldytuve ar užšaldytas ir po kurio laiko atšildytas pienas pakeičia savo kvapą ir skonį. Pienas tampa lyg kartokas, įgauna muilo kvapą. Šis pienas nėra sugedęs, tačiau dalis kūdikių atsisako tokį pieną gerti. Laiko tarpas, per kurį pienas pakeičia skonį gali labai varijuoti. Kai kurių mamų pienui taip nutinka jau po poros valandų, kitos gali laikyti šaldiklyje kelis mėnesius ir tik tada pastebėti kokius nors pokyčius.

Pienas pakeičia skonį dėl to, kad piene yra fermento lipazės, atsakingo už riebalų skaidymą, kad juos būtų lengviau kūdikiui suvirškinti. Kai lipazės yra daug ir ji yra labai aktyvi, pieno riebalai greitai skaidomi ir dėl to pienas pakeičia savo kvapą ir skonį. Ir net šaldiklio šaltis nesustabdo aktyvios lipazės, todėl ir pienas, laikomas šaldiklyje, gali keistis. Kodėl kai kurių moterų piene lipazės yra daug ar ji yra aktyvesnė vis dar nėra žinoma, kaip ir nėra žinoma kaip būtų galima sumažinti lipazės kiekį mamos piene. Tačiau yra keletas dalykų, kuriuos galite padaryti, kad sumažintumėte tikimybę, jog kūdikis nevalgys šaldyto mamos pieno.


Žindymo kursai ir paskaitos besilaukiančioms šeimoms bei šeimoms auginančioms kūdikius apie primaitinimą, Baby-led primaitinimą, žindomų kūdikių elgesį ir nujunkymą


Nustatykite, kada jūsų pienas pakeičia skonį

Tam reikia periodiškai pauostyti, galima ir paragauti savo pieną. Pauostykite koks yra šviežio pieno kvapas. Vadovaudamasi pieno laikymo sąlygomis, laikykite ištraukto pieno porciją šaldytuve ir pauostykite jį kas valandą ar dvi, vakare ir ryte. Taip galite nustatyti ar per laiką, kurį galima laikyti pieną šaldytuve, lipazė suskaido daug riebalų ir pakeičia pieno kvapą ir skonį. Jeigu kvapas ir skonis nepasikeitė laikant šaldytuve, užšaldykite pieną ir palaikykite užšaldytą. Kas keletą dienų ar savaičių galite pauostyti ar truputį pieno mėginio atšildyti ir įsitikinti, ar lipazės aktyvumas sukėlė pokyčius ar ne. Jeigu pieno skonis keičiasi palyginti greitai - per savaitę ar dvi - galite pagalvoti apie tai, kaip stabdyti lipazė poveikį prieš šaldant šviežiai ištrauktą pieną. Kartais skonis pasikeičia praėjus mėnesiui ar net keliems mėnesiams ir per tą laiką jau būna sukaupta daug atsargų. 

Jeigu traukiate pieną pientraukiu ir pienas greitai pakeičia skonį ir kvapą, galite pabandyti sumažinti pieno traukimo jėgą ir greitį. Yra atlikta tyrimų, kurie rodo, kad lipazės yra daugiau piene, kuris traukiamas energingai, nei tame, kuris traukiamas ramiau. 

Ar duoti kūdikiui paragauti lipazės paveikto pieno prieš nusprendžiant kaip elgtis?

Kai kurie kūdikiai nesuka galvos dėl pieno kvapo ir skonio pokyčių ir kuo ramiausiai geria tai, ką mamos pasiūlo. Tačiau yra kūdikių, kurie kategoriškai atsisako gerti lipazės paveiktą pieną. Kai kurie kūdikiai pirmaisiais mėnesiais geria ir atšildytą pieną su pakitusiu skoniu, tačiau augdami tampa išrankesni ir gali atsisakyti tokio pieno.

Ką daryti, jeigu turite atsargų ir kūdikis jų nevalgo?

Tokiu atveju galima bandyti maišyti šaldytą pieną su šviežiai ištrauktu. Kokiu santykiu maišyti kiekvienam kūdikiui gali būti individualu. Kai kurie geria tik trečdalį šaldyto, kitiems gi tinka ir tik trečdalis šviežio pieno. Taip pat galima pabandyti maišyti neseniai užšaldytą, dar nepakeitusį skonio pieną su seniau užšaldytu ir pakeitusiu skonį pienu. Tad jeigu turite atsargų ir norite jas sumaitinti - eksperimentuokite.

Kartais mamos pataria įdėti vanilės, kuri veikiausiai užmaskuoja pieno kvapą ir skonį. Duomenų apie saugų vanilės naudojimą iki 6 mėnesių neturiu, tad pasitarkite su gydytoju.

Kaip sustabdyti lipazės aktyvumą ir išsaugoti nepakitusį pieno skonį?

Jeigu pieno kvapas ir skonis pasikeičia per trumpą laiką, prieš šaldant pieną reikėtų pakaitinti.

Yra nustatyta, kad pakaitinus šviežią pieną iki 82 laipsnių Celsijaus temperatūros lipazė suyra ir nebepagadina mamos pieno skonio. Kaitinimas iki 82 laipsnių nesunaikina kitų maistinių pieno medžiagų, ar bent jau ne tiek, kad tai daryti nebūtų saugu. Tokį pieną greitai atšaldžius galima laikyti ar šaldyti ir sumaitinti kūdikiui. Kaitinti pieną rekomenduojama įdėjus į indą su karštu vandeniu arba galima naudoti pieno šildymo aparatą, tik svarbu sekti, kad temperatūra nepakiltų daugiau kaip 82 laipsniai. 

Dar kartą noriu pabrėžti, kad pienas kaitinamas šviežias. Kai jau lipazė suskaido riebalus, pieno kaitinimas neturi poveikio pieno skoniui ar kvapui. Kai kurie kūdikiai gali noriau gerti labiau pašildytą pieną (virto karvės pieno kvapas ir skonis taip pat pasikeičia), kai kurie gali noriau gerti, jeigu pienas yra kambario temperatūros ar vėsesnis.

Kokios dar gali būti priežastys?

Yra manoma, kad šaldomas pienas gali apkarsti ir dėl to, kad mama valgo daug greitai apkarstančių riebalų (apie 50 procentų pieno riebalų yra iš dabartinės mamos mitybos, likusi pusė - iš atsargų, sukauptų nėštumo metu). Tad pagalvokite, ar vartojate daug linų sėmenų ar jų aliejų, pasenusių daržovių ar sėklų aliejų, kartokų riešutų ir kitų produktų, kuriuose gali būti apkartusių ar lengvai apkarstančių aliejų. Taip pat manoma, kad didelis geležies ar vario kiekis mamos geriamame vandenyje gali keisti pieno skonį. Galite atlikti vandens mėginio tyrimus arba bent kuriam laikui pakeisti vandens šaltinį, naudoti vandens filtrus. 

Taip pat galima vartoti daugiau antioksidantų turinčio maisto, kad sulėtėtų oksidacijos - kuri gali sukelti kartumo skonį - procesai, bei vartoti daugiau beta karoteno ir vitamino E.

 

Rima Kurtinaitienė, 

žindymo konsultantė, IBCLC