Mamos pieno laikymas ir šaldymas namų sąlygomis

Paskelbė rima - 2020, Vasaris 29 - 15:44

Indas šaldymui

Šaldymui rinkitės kieto plastiko arba stiklinį indą, turinti orui nepralaidų dangtelį. Plastikiniuose maišeliuose, skirtuose pienui šaldyti, galima laikyti pieną neilgą laiką (iki 72 valandų). Ilgalaikiam šaldymui tokie maišeliai nėra tinkami, nes jie lengviau suplyšta, prateka ir į pieną gali patekti nepageidautinos medžiagos. Taip pat kai kurie svarbūs pieno komponentai gali prikibti prie minkšto plastiko ir vaikas jų negaus su pienu.

Ištrauktas motinos pienas

Kaip surinkti ir šaldyti pieną

  1. Būtinai nusiplaukite rankas prieš ištraukdamos pieną rankomis ar pientraukiu.

  2. Pieno surinkimui ar nutraukimui naudokite indus, kurie buvo išplauti karštu vandeniu su plovimo priemone ir išskalauti. Jeigu įmanoma, galima plauti indaplovėje karštesniu vandeniu. Jeigu neturite indaplovės, virinkite arba prieš naudojimą pripilkite verdančio vandens, palaikykite kelias minutes ir išpilkite.

  3. Šaldykite nedidelėmis porcijomis, kad kuo mažiau pieno reikėtų išmesti. Prasminga šaldyti 60-120 ml porcijas. Kai kūdikis suvalgo 60 ml ir nori dar, galite jam dar pasiūlyti kitą nedidelę porciją ir nereikės išpilti neišgerto pieno.

  4. Mažos, 30-60 ml porcijos, gali būti naudingos netikėtose situacijose. Truputis atšildyto pienelio žindomam kūdikiui padės sulaukti grįžtančios mamos.

  5. Galite šaldyti kelių nutraukimų pieną viename inde. Naujai ištrauktą pieną atšaldykite šaldytuve ir sumaišykite su anksčiau ištrauktu pienu, kad gautumėte norimo dydžio porciją.

  6. Nepilkite šilto pieno ant užšaldyto, nes taip dalinai atšildysite užšalusį pieną.

  7. Kiekvienos dienos pieną šaldykite atskiruose induose.

  8. Nepripilkite indo pilno, palikite vietos, nes šąlant skysčiai plečiasi.

  9. Kiekvieną indą pažymėkite – užrašykite datą nenuplaunamu markeriu.

  10. Šaltai laikomas ištrauktas pienas išsisluoksniuoja, riebalai (grietinėlė) iškyla į viršų, jų sluoksnis bus plonas, o likęs pienas atrodys vos drumstas. Prieš maitinimą švelniai pasukite indą, kad pienas susimaišytų, bet nekratykite.

  11. Pieno spalva gali skirtis, priklausomai nuo mamos dietos. Šaldytas pienas gali turėti neįprastą kvapą ir skonį, jeigu vaikas tokį valgo, nieko daryti nereikia.

Laikymo sąlygos

Kambario temperatūroje (iki 25 C) galima laikyti iki 4 val.

Aukštesnėje temperatūroje (daugiau kaip 25 C) nėra saugu laikyti mamos pieną. Indą uždenkite ir laikykite kiek galima vėsiau. Galite sudrėkinti rankšluostį šaltu vandeniu ir uždegti indą su pienu, taip sukurdami vėsesnes laikymo sąlygas.

Šaltkrepšyje su ledo paketais pieną galima laikyti iki 24 val.

Šaldytuvo viduje (ne durelėse), iki 4 C temperatūroje pienas gali būti laikomas iki 4 parų.

Laikymo trukmė šaldiklyje 

Pieno laikymo trukmė priklauso nuo šaldiklio tipo.

Geriausia užšaldytą pieną laikyti kuo arčiau šaldiklio galo, kur temperatūra mažiausiai keičiasi. Esant tinkamoms sąlygoms pieną saugu laikyti ilgai, tačiau laikui bėgant riebalai yra ir dėl to jų kokybė prastėja.

Šaldiklis šaldytuvo viduje (-15 C) 2 savaites.

Atskiras šaldiklis, kuris retai darinėjamas (palaiko -20 C ) nuo 6 iki 12 mėn.

Šaldiklis kartu su šaldytuvu, bet su atskiromis durelėmis (-18 C) iki 6 mėn geriausias, tačiau tinkamas naudoti iki 12 mėnesių.

Šie patarimai tinka tik sveikiems, išnešiotiems kūdikiams. Sergantiems ar neišnešiotiems kūdikiams pieno šaldymo sąlygos yra kitokios.

Pieno atšildymas

Seniausias pienas turi būti naudojamas pirmiausiai

Kūdikis gali gerti vėsų, kambario temperatūros pieną arba kiek pašildytą.

Atšildymui skirtą pieną naktį prieš naudojimą pasidėkite šaldytuve, arba atšildykite šilto vandens inde ar po šilto vandens srove.

Atšildant vandenyje vanduo neturi patekti ant indo kaklelio.

Atšildyto pieno laikymas

Kambario temperatūroje atšildytą pieną (kai jame nebėra ledo kristalų) galima laikyti 1-2 val.

Šaldytuve 24 val.

Pieno šildymui nenaudokite mikrobangų krosnelės ir nešildykite ant viryklės, nes gali susidaryti karščio taškai ir žūti antikūniai.

Pasukite indą, kad sumaišytumėte riebalus ir paskirstytumėte šilumą. Neplakite pieno.

Pienas, po maitinimo likęs maitinimo inde, gali būti laikomas iki 2 val. ir per jas sumaitinamas. Jeigu nesumaitinamas, turi būti išpiltas.

Pakartotinai užšaldyti pieno negalima.

Parengta pagal Academy of Breastfeeding Medicine protokolą,

US CDC rekomendacijas 

Parengė Rima Kurtinatienė, IBCLC