Žindymas sergant: sloga, gripas, kosulys

Paskelbė rima - 2015, Lapkritis 10 - 11:34

Sirgti yra nesmagu, ypatingai, jeigu esi naujagimio, kūdikio ar mažo vaiko mama. O jei augini kelis mažus vaikus, sirgti yra ypatingai sunku. O jeigu dar kurį nors iš vaikų žindai, sezoninės ligos, tokios, kaip sloga, gerklės skausmas ar gripas gyvenimą gali gerokai apsunkinti ir klausimais apie tai, ar žindyti saugu ir ar žindant saugu vartoti vaistus. Galbūt teko girdėti, kad kažkuriai mamai buvo liepta nutraukti žindymą ar atsiskirti nuo kūdikio susirgus gripu ar tam, kad ji galėtų vartoti vaistus nuo temperatūros. Susirgus pačiai tokie prisiminimai greitai išlenda sukeldami abejonių ar saugu kūdikį tuėti prie savęs ir žindyti? Ar nepakenksiu kūdikiui? Ar jo neužkrėsiu sloga, gripu ar gerklės skausmu?

Jeigu turite naujagimį

Jeigu taip nutiko, kad susirgote virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis prieš pat gimdymą, neišsigąskite. Priešpienis, kurį kūdikis valgo pirmomis dienomis po gimimo, yra antikūnių, saugančių nuo įvairių ligų, koncentratas. Po 7-10 dienų priešpienis pasikečia į brandų pieną, kuris toliau saugo kūdikį ir stiprina jo imuninę sistemą. Žindomi kūdikiai yra geriau apsaugoti nuo bakterinių, virusinių infekcijų ir parazitų. Jeigu smarkiai sloguojate, čiaudite, kostite, gali praversti apsauginė kaukė ant burnos ir nosies, kad padėtų sulaikyti bent dalį išskyrų nuo naujagimio. Taip pat praverstų ir kitų žmonių pagalba prižiūrint kūdikį, kol jūs jaučiatės prastai.

Sloga, gripas, rotavirusas

Šias ligas sukelia virusai ir kelias dienas nuo to momento, kai jais užsikrėtėte, nejausite jokių požymių, tačiau jau galite užkrėsti kitus žmones, taip pat ir savo kūdikį. Ne, per pieną šie virusai nėra perduodami, todėl žindymo nutraukimas ar atsiskyrimas nuo kūdikio tada, kai mamai pasirodo pirmieji požymiai, nėra prasmingas: tas kelias dienas, kol jūs dalijotės virusu pati to nežinodama mažylis su juo jau susidūrė. Dabar žindymą tęsti ypatingai svarbu, nes mamos kūnas pradeda kovoti su ligos sukėlėjais ir gamina antikūnius. Antikūniai taip pat patenka į mamos pieną ir padeda su virusais kovoti ir kūdikio imuninei sistemai. Nutraukiant žindymą kūdikio organizmas paliekamas vienas tvarkytis su ligos sukėlėjais, o tai jam gali būti sunkiau, nei gaunat palaikymą iš mamos. Mamos pienas greitai prisitaiko prie ligos situacijos ir jame padaugėja ne tik antikūnių, bet ir kitų medžiagų, kurios skirtos kovai su bakterijomis ir virusais.

 

Kodėl mamos pienas tiesiai iš krūties geriau?

Kai kurie kūdikiai dėl apsaugančio mamos pieno poveikio kartais kai kuriomis ligomis praserga be jokių simptomų. Gali taip nutikti, kad žindomas kūdikis bus vienintelis šeimos narys, kuris išliks sveikas per gripo sezoną! Kūdikiai, kuriems simptomai pasirodo, dažniausiai serga lengviau.

Norėdama apsaugoti kūdikį nuo ligos taip pat taikykite įprastines higienos priemones: dažnai plaukitės rankas, vėdinkite kambarius, venkite kosėti ar čiaudėti tiesiai į kūdikį, venkite laikyti kūdikį tiesiai prieš savo veidą, šnypštis nosį, laikyti šalia kūdikio panaudotas nosinaites ir pan.

Priklausomai nuo ligos, galite pasinaudoti įvairiomis buitinėmis priemonėmis savo būklei palengvinti: galite kvėpuoti garais, skalauti gerklę ir nosį druskos tirpalu, pasikaitinti kojas.

Apie žindymą, kai viduriuoja ir vemia mama arba kūdikis, skaitykite "Ar galima žindyti, jeigu mama ar kūdikis vemia ar viduriuoja?"

Kosulys

Kosuliui palengvinti galė padėti tokios paprastos ir žindančioms mamoms prieinamos priemonės, kaip kvėpavimas šiltais garais, inhaliacijos, gerklės skalavimai druska, medetkų nuoviru, kojų kaitinimas šiltame vandenyje su druska ir pan. Taip pat labai svarbu gerti pakankamai skysčių, kad kosulys galėtų būti drėgnesnis ir ne taip smarkiai varginantis. Jeigu reikia daugiau pagalbinių priemonių, noris gerti specialių arbatų, verta pasižiūrėti kurios vaistažolės yra saugios žindymo laikotarpiu, gerti nedideliais kiekiais ir keisti žoles. Vartojant vaistus ir vaistažoles, svarbu atsižvelgti į jų poveikį žieno gamybai ir žindomam kūdikiui

Vaistai

Jeigu žindančiai mamai prisireikia vaistų, juos reikėtų parinkti taip, kad padėtų mamai sveikti ar jaustis geriau, kad būtų saugūs žindomam kūdikiui ir kad nemažintų pieno gamybos. Todėl kai kreipiatės į gydytoją, priminkite jai, kad jūs žindote kūdikį ir norite žindymą tęsti. Iš tiesų mažai yra tokių vaistų, kurie būtų nesaugūs žindymo laikotarpiu, o tiems, kurie nėra saugūs dažniausiai yra pakankamai saugios alternatyvos. Jeigu svarstote klausimą apie laikiną žindymo atsisakymą dėl vaistų vartojimo, taip pat svarbu atsižvelgti ir į trumpo nežindymo keliamą riziką kūdikiui. Be to, kad dirbtinis maitinimas turi savų nepageidaujamų poveikių mažylio sveikatai, sergančiai, nežindančiai mamai, norinčiai išlaikyti pieno gamybą, dar teks ir ištraukinėti pieną rankomis ar pientraukiu, didėja pieno sąstovių, mastito tikimybė. Jeigu priimamas sprendimas visiškai nutraukti žindymą dėl ligos svarbu suprasti, kad gali kilti nusivylimas, liūdesys dėl neplanuoto žindymo nutraukimo.

Renkantis vaistus, saugius vartoti žindymo laikotarpiu, mamoms ir gydytojams, skaitantiems anglų kalba, labai naudingi šaltiniai yra infantrisk.com, http://www.e-lactancia.org ir http://toxnet.nlm.nih.gov/newtoxnet/lactmed.htm, o lietuvių kalba bendros informacijos galima rasti svetainėje http://pradzia.org/vaistai-ir-zindymas/. Nemokama LactMed programėlė nebepalaikoma, tačiau nuo 2023 metų galima naudotis LactRX programėlė Android'ui ir Iphon'e kurioje galima pasitikrinti kiek vaisto patenka į pieną, kiek jo tenka kūdikiui, kokią įtaką jis gali turėti žindymui ir žindomam kūdikiui ir kokios galimos alternatyvos.

Skysčių netekimas ir atstatymas

Karščiavimas, viduriavimas ar vėmimas sparčiai šalina skysčius ir mamos organizmo, o didelis skysčių netekimas gali mažinti pieno gamybą. Kai mama yra sveika, jai svarbu gerti tiek, kiek ji nori, kad nejaustų troškulio. Susirgus reikia ypatingai stengtis gerti pakankamai skysčių.

Liga gali sumažinti pieno kiekį

Ligos metu mamos pieno kiekis gali sumažėti dėl įvairių priežasčių. Galbūt sirgdama mama žindo rečiau, nei tai darytų būdama sveika. Kai kurioms mamoms ligos, lydimos karščiavimo gali sumažinti pieno kiekį. Galbūt pati to nežinodama vartoja vaistus, kurie mažina pieno gamybą. Dažniausiai pieno kiekio sumažėjimas nėra toks dramatiškas, kad reikėtų papildomai primaitinti kūdikį dirbtiniu maistu. Jeigu pajutote, kad sergant pieno kiekis mažėja, stenkitės žindyti dažniau, gerti daugiau ir pasitikrinkite, ar jūsų vartojami vaistai neturi neigiamo poveikio pieno kiekiui. Ir taip pat būtinai ilsėkitės, nes nuovargis ir išsekimas nepadeda mamai nei pasveikti, nei pagaminti reikiamą kiekį pieno.

Daugeliu atvejų mamai susirgus geriausia ką galima padaryti, tai persikraustyti į lovą, tęsti žindymą ir gerti daug skysčių. Tai turėtų padėti palaikyti pieno kiekį ir padėti kūdikiui išlikti sveikam.

Rima Kurtinaitienė, IBCLC