Šis kraitelis yra mano pavyzdinis kraitelis, išsigrynintas auginat 5 vaikus. Tačiau visi mano vaikai gimė metų pabaigoje – lapkričio ir gruodžio mėnesiais, kuomet yra šalta ir niūru, todėl ir pradinė apranga yra skirta tokiam metų laikui. Augindama dvynukus drabužėlių, vystyklų ir kt dalykų, kurių reikia kiekvienam vaikui individualiai, teko įsigyti dvigubai daugiau. Ar viską privalu pirkti naują? Nebūtinai. Gali būti, kad kažką gausite iš draugių ar giminaičių, kitus dalykus galite įsigyti nebrangiai parduodamus iš kitų mamų virtualiuose ar gyvuose turgeliuose. Vilna turi ypatingų savybių – net ir sudrėkusi nesijaučia šlapia, ilgai galima naudoti ir neskalbti (prilaikančių kelnyčių neskalbti reiktų kaip įmanoma ilgiau, nes išskalbtos jos ilgau praleidžia drėgmę), ilgai nekeisti. Taip pat pirmuosius mėnesius mažylius maudau retai, 1-2 kartus per savaitę ir neperrenginėju pižamomis prieš miegą. Tai gerokai sumažia verkimo perrenginėjant kiekį. Visi drabužėliai, kuriuos naudojau pirmąjį pusmetį buvo vilnoniai, tačiau retais atvejais kai kurie kūdikiai gali būti alergiški lanolinui. Naudojant medvilninius drabužėlius jų gali reikėti kiek daugiau, nes sudrėkęs nuo šlapimo ar atpilto pieno medvilninis drabužėlis jausis kaip šlapias, greičiau atsiras nemalonus kvapas ir norėsis mažylį perrengti. Kai kurios priemonės – pvz., gultukai, sūpynės, kai kurioms šeimoms ir kūdikiams gali būti naudingos, kitiems gali jų visiškai neprireikti.
Naujagimio drabužėliai ir kiti priedai
-
3 vilnoniai marškinėliai ilgomis rankovėmis
-
2-3 poros vilnonių kojinyčių
-
1 kailiniai batukai, jeigu su mažyliu esite į lauką su vaikjuoste po savo striuke.
-
2 ištisiniai vilnoniai kombinezonai, su pėdomis
-
1 šilkinė kepuraitė (perkant didesnį dydį iš pradžių galima surišti perteklių viršuje kaspinėliu, o mažyliui paaugus atrišti, taip užteks vienos kepuraitės ilgesniam laikui)
-
1 pora šiltų pirštinaičių.
-
22 merliniai vystyklai užpakaliukui (1 m x 1,2 m)
-
10 mažų merliukų, kuriais galėsite pavalyti atpiltą pienuką ar užsidėti ant peties laikydama kūdikį, kad neišsiteptumėte mažyliui atpylus.
-
10 flanelinių vystyklų, kuriuos pasitiesite ant vystymo staliuko keisdama vystyklus ir galėsite naudoti šluostyti kūdikio užpakaliukui
-
4 vnt neperšlampamų vienkartinių paklotų, kuriuos galėsite neperšlampama puse pasitiesti ant lovos, kol mažylio užpakaliukas darys oro vonias ar galėsite pasiimti į išvyką, jeigu reiktų mažyliui vystyklus reiktų pakeisti specialiai tam nepritaikytoje vietoje.
-
1 pakelis vienkartinių drėgnų servetėlių užpakaliukui valyti (jei naudosite dažnai, verta įsikgyti kelis pakelius, kad vieną turėtumėte krepšyje, kurį pasiimsite išvykdama iš namų, kad nereikėtų juo atskirai rūpintis)
-
1 rulonėlis ryžių popieriaus į vystyklus
-
1 buteliukas lanolino prilaikančiosms kelnytėms lanolinizuoti
-
1 pakelis mažiausio dydžio sauskelnių pirmoms dienoms, kol išsivalys mekonijus
-
1-2 miegmaišiukai
-
Tepalas su cinku mažylio užpakaliukui tepti
-
1 nedidelis, lengvas šiltas, vilnonis ar sintetinis apklotas mažyliui užkloti ar suvynioti.
-
Žaislai. Greičiausiai gausite dovanų, todėl pirkti neverta. O jei negausite, visada jų galite įsigyti internetu iš parduotuvių ar iš kitų mamų.
-
Jeigu mažylį migdysite lovytėje: lovytė, čiužinukas ir 3 vienetai paklodėlių su gumomis. Po galvele galėsite padėti sulankstytą flanelinį vystyklą, jis sugers atpiltą pieną ir lengvai galėsite jį pakeisti nekeisdama paklodės. Apsaugėlės, užuolaidėlės, antklodėlės yra nereikalingos, nes kelia pavojų kūdikio gyvybei.
Išėjimui į lauką ar su reikalais
-
1 kailinis ar sintetinis kombinezonas išėjimui į lauką uždaromis kojomis arba su gerai prisisegančiais batukais ir pirštinėmis, kurios labiau atlieka rankovių užkišimo vaidmenį.
-
1 vežimėlis, jei neketinate visą laiką lauke nešioti mažylio prie savęs
-
1 vilnonis vokelis į vežimėlį
-
1 automobilinė kėdutė
-
tepalas nuo šalčio ir vėjo mažylio skruostams patepti
-
1 kuprinė ar patogus krepšys, kurį naudosite išeidama iš namų su kūdikiu susidėti jums reikalingus daiktus. Jame jau gali būti sudėta drėgnų servetėlių pakelis, flanelinis vystykliukas, neperšlampamas patiesaliukas, kelios sauskelnės ar vystyklai, merliukas pavalyti. Visa tai visada turėtų būti krepšyje, kad nereikėtų atskirai kiekvieną kartą prieš išeinant rūpintis kur yra reikalingi daiktai.
Naujagimio higienai
-
Vatos skrituliukai akelėms, veidukui valyti,
-
vonelė ar kubiliukas maudynėms. Jeigu ketinate maudyti didelėje vonioje, maudytis kartu su kūdikiu, tuomet neprireiks,
-
gali praversti termometras vandens temperatūrai matuoti, kol įprasite nustatyti tinkamą maudynėms temperatūrą.
-
Žirklutės. Nebūtinai užapvalintais galais, nes tokios yra saugios, neįdursite kūdikiui, bet dažniausiai labai prastai kerpa nagučius. Todėl man buvo patogiau naudoti normalias žirklutes ir karpyti nagučius žindymo metu, kai mažylis guli visiškai ramiai.
-
Siurbtukas snargliukams traukti. Anksčiau ar vėliau jų prisireikia daugeliui mamų, bet galite nepirkti, kol neprireikė. Geriau prikti tokius, kur galima siurbti su burna, ne kriaušytės formos. Kriaušytės formos dažniausia yra nepatogus. Nenustebkite, jų kaina didelė.
-
Kūdikiams skirto fiziologinio vandens kapsulės, skirtos nosytei plauti.
Skalbimo priemonės
-
Vilnonius drabužėlius keisti reikia tikrai retai, todėl man labai patinka jais rengti mažylį, tačiau skalbimui turėsite naudoti specialias priemones, o prilaikančias kelnytes reikės dar ir mirkyti lanoline.
-
Vystyklus reiks skalbti kasdien. Verta pagalvoti kokias naudosite skalbimo priemones. Jeigu mažylis nealergiškas, galima naudoti tas pačias, kaip ir visais šeimai. Papildomai galima naudoti actą ar/ir sodą. Daugiau apie vystyklus ir jų priežiūrą...
Mamai po gimdymo
dar besilaukdama pirmojo vaiko net neabejojau, kad žindysiu, todėl dalis mamai reikalingų daiktų yra susiję su žindymu. Kaip sėkmingai žindyti nuo pat pradžių, galite skaityti čia... O ko prisireiks sėmingam ir patogiam žindymui, štai sąrašas:
-
3-4 gerai prilaikančios liemenėlės, pritaikytos žindymui. Reikės 1 ar net 2 kaušelio dydžiais didesnių nei nėštumo pabaigoje.
-
2 poros vilnonių įklotų į liemenėlę
-
Pakelis vienkartinių įklotų į liemenėlę
-
2 žindymui pritaikytos pižamos ar naktiniai (galima įsigyti tokių, kurios tinka ir nėštumo, ir žindymo laikotarpui). Prasegami priekyje nėra patys patogiausi. Patogesni tokie, kurie leidžia atidengti vieną krūtį iš šono. Taip pat vietoje pižamos marškinių galite įsigyti dar pora žindymo palaidinių.
-
Jeigu nenorite investuoti į žindymo drabužius, galima įsigyti pora specialių apatinių marškinėlių, kuriuos apsivilkus po paprastomis palaidinėmis bet kada galėsite pasikelti ir šiltai bei diskretiškai žindyti mažylį.
-
Dilgėlių ir trikertės žvaginės arbata. Po puodelį kasdien pirmąją savaitę leidžia geriau valytis gimdai, šalina skysčių perteklių, padeda atstatyti geležies kiekį kraujyje.
-
Termosas ar termosinis puodelis, kuriame galėsite laikyti šiltą arbatą ar vandenį tiek dienos metu, tiek nakčia, kad turėtumėte ko atsigerti žindydama.
-
Neryški lempelė prie lovos, jei tokios dar neturite.
-
Žindymo pagalvės auginant vieną vaikelį nerekomenduoju, bet labai rekomenduoju auginant dvynukus. Su dvynukais tinkama žindymo pagalvė gali būti labai didelė pagalbininkė mamai. Apie dvynukų žindymą skaitykite čia...
Taip pat prisireiks:
-
Specialiai pritaikytų įklotų į kelnaites po gimdymo
-
Vėliau, kai kraujavimas nebebus toks gausus, galėsite naudoti jums įprastus įklotus
Mamai į ligoninę
-
Gimdymo marškiniai, susiaučiami priekyje, siuvinėti draugių ir giminaičių
-
Chalatas
-
Rankšluostis
-
Šiltos kojinės, jų prisireiks po gimdymo
-
Šlepetės
-
Kelios, ne pačios naujausios ir gražiausios, kelnaitės
-
Muilas, šampūnas, dantų pasta, šepetėlis, veido ir kūno priežiūros priemonės, kurias naudojate.
-
Įklotai po gimdymo, paprasti įklotai.
-
Maistas ir gėrimas. Gimdymo metu valgyti galite nenorėti arba jums gali neleisti valgyti (nors tyrimai rodo, kad valgyti gimdymo metu yra saugu). Tačiau būtinai pasiimkite ko nors, ką galėtumėte valgyti po gimdymo. Ypatingai, jeigu gimdysite po pietų, vakare ar vėlai naktį, jums tiesiog nepriklausys maistas, o pagimdžiusi po kurio laiko tikrai užsimanysite valgyti. Todėl verta įsidėti arba karšto maisto į termosą, arba užkandžių ir arbatos, arba susitarti, kad po gimdymo kas nors jums atveš maisto (jeigu bus nakties metas vargu ar ligoninės darbotojai norės įsileisti lankytojus!)
Taip pasiruošusi galėsite jaustis rami laukdama savo rudeninio ar žieminio mažylio. Kai kurių dalykų dar gali prisireikti, kai kurių gali ir nereikėti. Visada, mažyliui gimus, būna sumaišties, paaiškėja, kad yra nereikalingų daiktų ir nėra reikalingų daiktų. Tai visiškai normali patirtis. Šalia esantys žmonės gali padėti pasirūpinti tuo, kuo nespėjote pasirūpinti jūs iki gimdymo, o nereikalingus daiktus vėliau galėsite atiduoti ar parduoti kitoms mamoms.
Rima Kurtinaitienė