Pasaulinė žindymo savaitė: dešimt žingsnelių naujagimiui palankios aplinkos link

Paskelbė rima - 2010, Liepa 29 - 09:55

Rugpjūčio 1–7 dienomis nuo 1992 metų švenčiama Pasaulinė žindymo savaitė. Ši data išskirta siekiant įgyvendinti Inoccentideklaraciją, pasirašytą 1990 metais, kuri pabrėžia žindymo saugojimo, skatinimo ir palaikymo svarbą. 1991 metais įkurta organizacija World Alliance for Breastfeeding Action (WABA) kasmet parenka Žindymo savaitės temą, šūkį ir rengia medžiagą, o per pastaruosius 15 metų šiai progai paminėti organizuojami renginiai išsiplėtė į daugiau kaip 150 šalių.

Šiemet toks renginys, skirtas Pasaulinei žindymo savaitei „Žindymas – tik 10 žingsnelių! Naujagimiui palankios aplinkos link“  pristatyti, kartu su Žindymo drabužiams ir priedams skirtu turgeliu, žindančių mamų iniciatyva įvyks ir Vilniuje, Mokytojų namų kiemelyje.

Naujagimiams palankios ligoninės

Prieš 19 metų Pasaulio sveikatos organizacija (World Health Organization, WHO) ir UNICEF paskelbė Naujagimiui palakios ligoninės iniciatyvą. Šios iniciatyvos tikslas buvo sutelkti pasaulines pastangas, kad ligoninėse butų taikomos praktikos, kurios saugotų, skatintų ir palaikytų žindymą. Motinos pienas yra geriausias maistas kūdikiams, o tyrimai rodo, kad žindymo sėkmė – kiek kūdikių ir kiek ilgai yra žindomi, labai priklauso nuo to, kaip ligoninėje personalas elgiasi su mamomis ir kūdikiais po gimdymo.

Remiantis moksliniais tyrimais, buvo suformuluota dešimt principų, kuriais vadovaujantis žindymo sėkmė padidėja, ir paskelbta, kad ligoninės, kurios savo noru įgyvendins šiuos principus, gaus teisę vadintis Naujagimiams palankiomis ligoninėmis. Žingsnelių programai įgyvendinti reikia personalo motyvacijos, požiūrio, vertybinių orientacijų ir praktikų pasikeitimo.

Dešimt žingsnelių sėkmingo žindymo link:

1. Ligoninė privalo turėti visuotinai priimtinas rašytines nuostatas (politiką) apie žindymą ir jo rėmimą, tos nuostatos turi būti žinomos visam personalui, o pacientai gali apie jas paskaityti ligoninės koridoriuose.

2. Visas įstaigos personalas turi būti išmokytas, kaip įgyvendinti programą.

3. Visos nėščiosios, kurios patenka į tą sveikatos priežiūros įstaigą ar joje lankosi, turi būti informuojamos apie žindymo pranašumus ir mokomos taisyklingai žindyti.

4. Įstaigoje turi būti sudarytos sąlygos moteriai pradėti žindyti kūdikį iš karto po gimimo.

5. Personalas turi paaiškinti ir parodyti mamai, ką ji turi daryti, kad pienas gamintųsi, jei ji yra atskirta nuo kūdikio, ir išmokyti rankomis ištraukti pieną.

6. Kūdikiai turi būti maitinami tik mamos pienu, jei nėra medicininių priežasčių duoti vaistus ar kitą maistą. Jokio kito gėrimo ar maisto vaikui nereikia.

7. Mama ir kūdikis turi būti kartu 24 valandas per parą.

8. Kūdikiai turi būti žindomi kada nori ir kiek nori tiek dieną, tiek naktį.

9. Personalas neturi siūlyti čiulptukų, buteliukų, antspenių. Jei yra būtina, kūdikiai maitinami iš puodelio ar kitais būdais.

10. Palikdamos ligoninę žindančios mamos turi būti informuojamos apie žindančių mamų savitarpio pagalbos grupes.

Naujagimiui palankios ligoninės iniciatyvos populiarumas ir regresas

Po Inoccenti deklaracijos nuo 1990 metų pasaulio šalys buvo kviečiamos vykdyti žindymui palankius pokyčius visose ligoninėse iki 1995 metų. Per pastaruosius 20 metų 20 000 (28 proc.) gimdymus priimančių įstaigų pasaulyje gavo Naujagimiui palankios ligoninės vardą. Per šį laikotarpį taip pat pastebėta, kad daugėja moterų, žindančių savo vaikus.

Tačiau kai kuriose Naujagimiui palankiose ligoninėse šiuo metu stebimas regresas: po pradinės iniciatyvos ir entuziazmo personalas pamažu vėl grįžta prie įprastų, žindymui nepalankių praktikų, o kartu su šiuo

reiškiniu ryškėja ir tai, kad mažėja žindomų vaikų. Lietuvoje šiuo metu turime 8 ligonines, kurioms suteiktas Naujagimiui palankios ligoninės vardas.

2010 metų tema – „Žindymas – tik 10 žingsnelių! Naujagimiui palankios aplinkos link“

Dėl minėtųjų priežasčių WABA nusprendė, kad svarbu dar kartą peržvelgti Naujagimiui palankios ligoninės iniciatyvą, atkreipti sveikatos priežiūros darbuotų ir visuomenės dėmesį į žindymo svarbą ir priminti, kokios ankstyvos praktikos ligoninėse gali turėti teigiamą ar neigiamą įtaką žindymo sėkmei.

Pastaraisiais metais Naujagimiui palankios ligoninės reikalavimų pagrįstumas buvo paremtas gausių mokslinių tyrimų, mokomoji medžiaga  papildyta programomis, skirtomis padėti sėkmingai žindyti moterims, sergančioms ŽIV, taip pat atkreipiamas dėmesys į svarbų žindymą skatinančios ir palaikančios bendruomenės, į kurią iš ligoninės grįžta žindyvė, vaidmenį.

Renginys Pasaulinei žindymo savaitei paminėti Vilniuje

Vilniaus šeimų bendruomenė ir žindymui skirta interneto svetainė zindymas.lt šiemet organizuoja viešą renginį Pasaulinei žindymo savaitei paminėti Lietuvoje. Mamos, kurioms rūpi sėkmingas žindymas, kurios linki ir kitoms mamoms gimdyti ir žindyti vaikus Naujagimiui palankiose ligoninėse, rugpjūčio 2 d. nuo 17 iki 19 val. Mokytojų namų kiemelyje Vilniuje (Vilniaus g. 29) kviečia visuomenę plačiau susipažinti su Dešimties žingsnelių programa, didinančia žindymo sėkmės tikimybę, ir apsilankyti šalia vyksiančiame turgelyje, skirtame žindančioms mamos. Jame vienoje vietoje rasite tai, ko gali prireikti žindyvėms – pradedant liemenėlių įklotukais ir baigiant madingais bei patogiais žindymui drabužiais. Taip pat kviečiamos ir tos šeimos, kurios turi jau nereikalingų ar netikusių žindymo drabužių, liemenėlių ar kitų priedų ir medžiagos apie žindymą – atiduoti, keisti, parduoti.

Apie World Alliance for Breastfeeding Action:http://www.waba.org.my/

Apie Pasaulinę žindymo savaitę: http://www.worldbreastfeedingweek.org/

Apie Innocenti deklaraciją: http://www.unicef.org/programme/breastfeeding/innocenti.htm

Apie Naujagimiams palankias ligonines Lietuvoje:http://www.pradzia.org/node/352