Jeigu mama tinkamai reaguoja į naujagimio poreikius ir žindo taip dažnai ir tiek ilgai, kiek naujagimis nori, pieno pradeda gamintis ir greitai gausėja taip, kad patenkintų naujagimio poreikius.
Tokie naujagimiai gausiai šlapinasi, tuštinasi (pagal amžių) ir sovrio pokyčiai yra tokie, kokių tikimasi: pirmomis dienomis numeta iki 7-8 proc. gimimo svorio, nuo 3 dienos svoris stabilizuojasi ir pradeda augti, iki 7 -10 dienos priauga gimimo svorį ir toliau valgo aktyviai ir auga gerai.
Tačiau yra dalis naujagimių, kurie praleisdami visą parą - realiai visą parą, mama dažniausiai atsitraukia į tik į tualetą - prie krūties, o šlapinimosi ir tuštinimosi mažai, naujagimis neramus prie krūties, o nuo jos atitrauktas įsiverkia. Vėl padavus krūtį per kelias minutes ima snausti. Tokio naujagimio svoris gali arba dar kristi, arba išlikti toks pats, arba priaugama yra labai lėtai.
Tokioje situacijoje patarimas toliau laikyti naujagimį prie krūties dažniausiai būna neefektyvus, naujagimis toliau negauna (pakankamai) pieno su visomis iš to išplaukiančiomsi pasekmėmis.
Kuo skiriasi naujagimis, kuris gauna pieno, nuo naujagimio, kuris negauna pieno iš krūties?
Mamai lengviausia būtų pastebėti žindimo judesių skirtumus. Naujagimis gali čiulpti krūti ir negerti pieno. Taip pat jis gali žįsti krūtį ir gerti pieną.
Čiulpimas turėtų paskatinti mamai pieno tekėjimą (pieno tekėjimo refleksą, oksitocino refleksą). Tačiau tam čiulpimas turėtų būti aktyvus ir intensyvus. Jeigu čiulpimas yra vangus, silpnas, jeigu pridėtas prie krūties naujagimis atsipalaiduoja ir ima snausti, tada pienas nepateka ir nėra ką gerti žindymo metu. Kad mamai pradėtų tekėti pienas, naujagimis turi aktyviai skatinti pieno tekėjimą. Tokie naujagimiai gavę maisto per pagalbines priemones prie krūties paprastai atsimerkia ir ima aktyviai žįsti.
Taip pat kai kurių mamų pieno tekėjimo refleksas sužadinamas labai lengvai, todėl ir nelabai aktyvus naujagimis gauna motyvaciją valgyti ir nors žinda silpnai, bent jau pradžioje tai bus kompensuojama iš mamos pusės.
Tačiau tais atvejais, kai ir naujagimis čiulpia silpnai, ir mamos pieno tekėjimo refleksas yra sunkiau pažadinamas, naujagimis gali praleisti visą dieną [rie krūties ir suvalgyti labai mažai pieno.
Kaip skiriasi naujagimių žindimo judesiai, į ką žiūrėti?
Dr. Jack Newman turi labai gražius skirtingus žindimo judesius iliustruojančius video:
https://ibconline.ca/breastfeeding-videos-2/
Really good drinking - labai gerai geria
Good drinking - gerai geria
Nibbling - "kramsnoja" "valgo trupinėlius"
Kiek laiko labai gerai ar gerai geriantys pieną vaikai turi praleisti prie krūties yra įvairių nuomonių. Vieni specialistai tvirtina, kad sumoje labai gero gėrimo laikas per vieną maitinimą turėtų būti 10-15 min. Sumoje, nes normalu, kad aktyvaus gėrimo periodą keičia poilsis - kai nieko nėra daroma, ir čiulpimas - skatinamas pieno tekėjimas.
Kiti sako, kad prie krūties labai gerai geriantis naujagimis turėtų praleisti apie 20 min, gerai - apie 30-40 min.
Dar kiti specialistai sako, kad iš to kaip gerai naujagimis geria pieną niekaip negalime nustatyti KIEK iš tiesų pieno išgėrė. Ir jeigu yra problemų su svorio augimu, siekiant sužinoti kiek naujagimis išgėrė per maitinimą rekomenduoja sverti prieš ir po maitininimo.
Viena aišku, kad jeigu svoris krenta ar auga lėčiau, nei tikimasi, buvimas prie krūties 24 val per parą - ne išeitis.
Tokiu atveju be to, kad naujagimis yra visą parą ant krūties, reikia imtis pieno ištraukimo ir papildomo jo sumaitinimo naujagimiui.
Taip pat tokiu atveju reikia aiškintis kodėl naujagimis nesužadina mamai pakankamo pieno tekėjimo - ar tai mamos priežastys, ar tai naujagimo sveikatos problemos trukdo.
Kita vertus, labai svarbu suprasti ir tai, kad žindymas - ne vien maistas. Ir sotus naujagimis gali norėti būti kontakte su krūtimi 24 val per parą, nes tai jam užtikrina ne tik maisto, bet ir artumo, šilumos, nusiraminimo, būdravimo - miego ritmo reguliavimo ir kitokius poreikius. Tik tokiu atveju naujagims tikrai 1) ryja pieną, kai valgo 2) gausiai šlapinasi ir tuštinasi 3) priauga svorio kaip iš jo ir tikimasi. Tada taip, buvimas prie krūties 24 val per parą - neproblema, kurią galima išspręsti vaikjuostės ar slingo pagalba
Žindymo kursai besilaukiančioms šeimoms:
http://www.zindymas.lt/zindymo-kursai-lengva-motinyste
Registracija: https://forms.gle/3tADpnXPQvLN7thK7
Dvynukų žindymo kursai: