Ar duoti kūdikiui vandens?

Paskelbė rima - 2016, Kovas 25 - 18:37

Išimtinai žindomiems kūdikiamns pirmuosius 6 mėnesius visiškai pakanka to vandens, kuris yra mamos piene. 88-89 procentus mamos pieno sudaro vanduo ir valgydamas mamos pieną kūdikis gauna ne tik maisto, bet ir gėrimo.

Nors Lietuva nėra karšto klimato zona, mūsų vasaromis vis dažniau pasitaiko palyginti karštų dienų, kurių metu mamoms, o ypač močiutėms, kurios buvo išmokytos visada papildomai girdyti kūdikius, kyla abejonių dėl to, ar mamos pienas tikrai užtikrina pakankamą vandens kiekį žinomam kūdikiui. Iš tiesų kūdikiams, kuriems leidžiama žįsti krūtį taip dažnai, kaip jie nori, ir tiek ilgai, kiek nori, net ir labai karštu oru nereikia duoti vandens atsigerti. Net ir karščiausiame ir sausiausiame klimate išimtinai žindomi kūdikiai gauna pakankamai skysčių tik iš mamos pieno. Tyrimai įvairiuose klimatuose tai tik patvirtina:

Ar reikia duoti vandens kūdikiui

Jeigu kūdikiui duodamas vanduo, jis užpildo skrandį ir kuriam laikui nuslopina alkio jausmą, dėl to kūdikis bus nelinkęs žįsti krūties. Vanduo neturi kalorijų, todėl kūdikis neturi iš ko augti. Pernelyg daug vandens gali sukelti dar vieną problemą – intoksikaciją vandeniu, kuri yra ne mažiau pavojinga, nei vandens trūkumas.

Naujagimiams, gimusiems karštu metu, pirmomis dienomis visiškai pakanka vandens iš priešpienio. Vandens davimas naujagimystės laikotarpyje gali padidinti naujagimių geltą, trukdyti priaugti svorio ir dėl šių priežasčių gali tekti ilgiau užtrukti ligoninėje. Gavę vandens naujagimiai nėra tokie aktyvūs demonstruodami norą žįsti, o tai gali trukdyti mamai pasiekti reikiamą pieno gamybą, kuri turėtų patenkinti kūdikio poreikį.

Karštomis dienomis kūdikis dažniausiai nori žįsti dažnai ir po truputį. Tokiu būdu kūdikis dažniau geria liesesnio pienelio ir labiau atsigeria. Ilgiau valgyti gali vakarais, naktimis ar anksti ryte, kai oras atvėsta ir būti prie mamos nėra taip karšta.

Karštomis dienomis žindyti gali būti sunkiau dėl to, kad susiglaudus mamai su kūdikiui darosi gerokai per karšta, kūnai prakaituoja ir nuo prakaito limpančių kūnų jausmas gali būti nemalonus abiems. Drabužių sluoksnis ar vysytklas tarp mamos ir kūdikio šiek palengvina situaciją. Taip pat gerai yra pasidėti vystyklą ir alkūnės linkyje, kur prilaikote kūdikio galvelę. Galite išmėginti ar jums abiem labiau patiktų sausas vystyklas ar sudrėkintas šaltu vandeniu.

Vasarą mes taip pat linkę daugiau keliauti, o automobilyje lengva sukaisti ir išdžiūti, net tokiu atveju, kai veikia oro kondicionierius. Oro kondicionierius džiovina orą, o kartu ir mūsų kūną, nors mes ir jaučiamės vėsūs. Todėl svarbu prisiminti, kad keliaujant reikės dažnai sustoti ir pažindyti mažylį, kad jis nepritrūktų skysčių.

 

Sulaukę 4-6 mėnesių kūdikiai gali pamėginti vandens gėrimą iš atviro puodelio, o pradėjus primaitinimą kietu maistu nuo 6 mėnesių reikėtų kaskart valgant pasiūlyti kūdikiui atsigerti. Kai kuriems kūdikiams visiškai pakanka vandens iš mamos pieno, o kai kuriems gali reikėti vandens papildomai. Valgymo metu kūdikiui vanduo tiesiog pasiūlomas, o jis pats sprendžia, ar nori gerti. Nors įvairios gertuvėlės gali būti patogios kelionėse ir namuose, nes neleidžia vandeniui išsilieti, gerti iš jų, ypatingai nepratekančių, irgi reikia išmokti. Dauguma kūdikių lengviausiai išmoksta gerti iš paprasto atviro puodelio ar per šiaudelį. O uždaras gertuvėles būtina labai atidžiai prižiūrėti, kad jose neįsiveistų pelėsis.

Daugiau apie žindomus kūdikius ir vandens davimą

Why can’t we give water to a breastfeeding baby before the 6 months, even when it is hot?

Keeping baby cool in the heat

Guidelines for offering water to breastfed babies