Ką valgyti mamai, kuri žindo kūdikį?

Paskelbė rima - 2012, Vasaris 6 - 09:57

Nėštumo ir žindymo laikotarpiu moteris sulaukia daugybės patarimų kaip teisingai maitintis, kad vaikutis būtų nealergiškas, ką valgyti ir ko nevalgyti, kad kūdikėliui nepūstų pilvuko, ir ką būtina gerti ar valgyti, kad būtų pieno.

Pasaulio sveikatos organizacija, kurios nuomonė grindžiama moksliniais tyrimais, pataria žindyvei maitintis sveikai, vartoti daug įvairių maisto produktų ir suvartoti 400-500 kilokalorijų daugiau nei iki nėštumo. La Leche lygos ekspertai rekomenduoja kiekvienai žindyvei kasdien valgyti šių pagrindinių grupių produktų: 1) vaisių ir daržovių (tiek žalių, tiek virtų) 2) grūdinių produktų (būtų naudinga valgyti iš pilno grūdo pagamintus produktus) 3) baltymų: mėsos ir pieno produktų, kiaušinių, žuvies, riešutų 4) aliejų ir riebalų, geriau neapdirbtų termiškai ir šalto spaudimo.

Mamos pieno kokybė

Tyrimai rodo, kad motinos pieno sudėtis mažai keičiasi ir nepriklauso nuo to, ar mama maitinasi sveikai, ar jos valgymo įpročiai yra beveik geri, ar nelabai geri. Bet kokiu atveju dalis pieno gamybai reikalingų medžiagų imama iš mamos nėštumo metu ar anksčiau sukauptų atsargų, o jeigu jų nėra, mama pirmiausiai turėtų gauti įvairų ir pakankamą maisto kiekį. Gausesnis ar sotesnis valgymas neturės įtakos pieno gamybai, tačiau neprivalgymas gali turėti įtakos mamos savijautai: badaujanti ar neprivalganti mama greičiau pasijus išsekusi, o besistengianti valgyti už du mama gali pastebėti, kad jos kilogramai po gimdymo nenustojo augti. Yra žinoma, kad riebalų sudėtis gali kisti priklausomai nuo to, kokius riebalus – sočiuosius ar nesočiuosius – mama valgo, tačiau riebalų teikiama energija vis tiek išliks daugmaž tokia pati. Vegetarė mama, žinanti kaip suderinti savo mitybą, kad gautų visų reikalingų medžiagų, gali sėkmingai žindyti ir auginti sveiką mažylį, kaip ir mama, valganti gyvulinės kilmės produktus.

Ypatingas maistas, kad turėtum pieno

Viena močiutė, man bežindant savo mažiausiąjį, pasidalino, kad ji neturėjo pieno, nors varškę net ir naktimis atsikėlusi valgė ir jau 25 metus negalinti pažiūrėti į ją. Pasaulyje įvairios tautos žindyvėms pataria labai skirtingai – ką vienos leidžia, kitos, gali drausti, o tai kas vienose normalu ir įprasta, kitose gali atrodyti visiškai nevalgoma. Dažnai tie sąrašai sukuriami labai keistų asociacijų pagrindu: reikia gerti pieno, kad turėtum pieno (o ar karvė geria pieną? Bet ji pagamina gerokai daugiau pieno nei moteris) ar turi valgyti chalvą, riebų maistą, kad pienas būtų riebesnis (tyrimai rodo, kad pieno riebumas nepriklauso nuo to, kie riebų maistą mama valgo). Mokslininkai surinko dažniausiai rekomenduojamų produktų, skatinančių pieno gamybą, sąrašą ir paaiškėjo, kad populiariausi yra vaistiniai augalai: vaistinė ožragė, rūtos, avižos ir kartusis šventadagis. Tačiau tyrimų, patvirtinančių šių medžiagų veiksmingumą didinat pieno kiekį, nėra. Populiariausių pieno kiekį mažinančių produktų sąraše yra šalavijai, čiobreliai, mėtos ir petražolės, tačiau mokslinio pagrindo vengti šių produktų, nes sumažės pieno, taip pat nėra.

Apie maisto produktus, kurie įvairiose kultūrinėse tradicijose siūlomi valgyti mamoms po gimdymo, kad būtų pieno galite skaityti šiame straipsnyje "Ką valgyti, kad būtų pieno?"

Kad nepūstų pilvuko

Pilvo pūtimas yra vienas iš dažniausių “baubų”, kuriais gąsdinamos besilaukiančioms ir žindančios mamos. Vieniems mažyliams verkimas, kuris priskiriamas pilvo skausmams, mamų liudijimais prasideda jau antrą dieną po gimimo, kiti ramiai pramiega savaitę, o po to atsibunda ir ima verkti, tretiems verkimo periodai prasideda dar vėliau. Įvairiose tautose patarimai ko reikėtų vengti, kad pilvuko nepūstų, labai skirtingi. Kinijoje patariame vengti šaltų gėrimų, ispanėms patariama vengti kiaulienos, čili pipirų ir pomidorų, kai kurioms juodaodėms mamoms patariama vengti svogūnų. Australijoje žindyvėms patariama vengti kopūstų, šokolado, aštrių prieskonių, žirnių, svogūnų ir žiedinių kopūstų, kad nesukeltų užpakaliuko bėrimo ir dujų kaupimosi.

Ar kūdikis gali būti jautrus mamos valgomam maistui? Kai kurie kūdikiai iš tiesų gali sureaguoti į mamos suvalgytą maistą, tačiau kiekviena reakcija yra individuali, ir nėra bendrų taisyklių, kurių laikytųsi visi kūdikiai. Dėl to vengimas maisto, kuris sukėlė pilvuko skausmus draugės ar kelių draugių kūdikiams greičiausiai jūsų kūdikiui nepagelbės. Tačiau daugelis mamų ir močiučių tiki, kad pilvo pūtimas gali būti susiję su tuo, ką valgo mama ir draudžia mamoms valgyti pilvą pučiančius produktus. Tačiau tyrimų, kurie sietų pilvo pūtimą su mamos maistu, nėra, o ir mažai tikėtina, kad taip galėtų nutikti, nes dujos gaminasi storajame žarnyne virškinant maistines skaidulas, o mamos suvalgytos skaidulos nepatenka į mamos pieną ir mažyliui jų virškinti nereikia.

Močiutės kartais siūlo mažyliui duoti kokios nors pilvo pūtimą mažinančios arbatėlės ar vandens. Arbatėlių davimas mažyliams, neturintiems 6 mėnesių, gali sukelti papildomų problemų – padidinti kvėpavimo takų, žarnyno infekcijų tikimybę, sumažinti suvalgomo mamos pieno kiekį ir su juo gaunamų svarbių maistinių medžiagų kiekį, mamai gali sumažėti pieno gamyba.

Per daug cukraus, per mažai grietinėlės

Pilvuko pūtimą ir dujų kaupimąsi gali sukelti didelis laktozės kiekis, kurio mažylis nepajėgia suvirškinti. Taip gali nutikti tada, kai mama riboja mažylio krūties žindimo trukmę ir dažnai kaitalioja krūtis, taip pat ir tuo atveju, kai mama turi gerokai daugiau pieno, nei reikia kūdikiui. Tokiais atvejais kūdikiai be pilvuko pūtimo ir dažno dujų leidimo dar gali tuštintis žaliomis, skystomis, putotomis išmatomis ir taip pat gali lėtai priaugti svorio (net ir tuo atveju, kai mamai atrodo, kad pieno ji turi labai daug). Taip nutinka dėl to, kad maitinimo pradžioje iš krūties teka liesesnis, daugiau laktozės (pieno cukraus) turintis pienas, kuriame yra mažiau riebalų. Jeigu mama riboja kūdikio buvimą prie krūties ar kiekvieno maitinimo metu mažylį atitraukia nuo vienos krūties, kai jis dar pats jos nepaleido ir duoda kitą krūtį, jis iš abiejų krūtų gali gauti daug laktozės, kurios nepajėgia suvirškinti ir dėl to jam ima pūsti pilvuką. Kai pieno gamyba labai gausi, kūdikio skrandis gali prisipildyti greičiau, nei jis pasiekia riebųjį galinį pieną ir jam taip pat gali pūsti pilvuką. Kad to išvengtumėte, geriausia yra leisti kūdikiui žįsti vieną krūtį tol, kol jis pats paleis ir stebėti, ar jis jau yra sotus, ar dar norėtų pažįsti ir tik tada siūlyti antrąją krūtį. Jeigu pieno gaminasi labai gausiai, gali būti naudinga žindyti iš tos pačios krūties 2-3 kartus, kad mažylis gerai ištuštintų vieną krūtį ir pasiektų riebųjį pienelį, o iš kitos krūties pieno šiek tiek nutraukti (kad susikaupęs pienas nekeltų diskomforto), po to krūtis pakeisti.

Alergija

Kai kurios medžiagos, kurias suvalgo mama, gali aptekti į pieną ir sukelti alergines reakcijas. Jeigu šeimoje vienas iš tėvų yra alergiškas, kūdikiui yra 30 porc. tikimybė tapti alergišku, jeigu alergiški abu tėvai, tikimybė didėja iki 30 procentų.

Nors kūdikis gali būti alergiškas daugeliui produktų, vieno tyrimo metu buvo paprašyta grupė tėvų nevartoti labiausia alergizuojančių produktų: karvės pieno, sojos, kviečių, avižų, žuvies ir riešutų, o kita grupė buvo kontrolinė, kuri nekeitė mitybos įpročių. Po savaitės eksperimentinėje grupėje 63 procentai mamų tvirtino, kad kūdikis tapo ramesnis, o kontrolinėje grupėje ramesni buvo 33 procentai kūdikių.

Karvės pienas ir jo produktai gali būti tiek kūdikių jautrumą, tiek alergiją sukeliantis produktas. Karvės pieno baltymai gali patekti į motinos pieną, o karvės piene yra apie 20 medžiagų, galinčių sukelti alergiją. Jeigu norite įsitikinti, ar pieno produktai sukelia problemas, rekomenduojama nevalgyti jokių pieno produktų 10-14 dienų. Jeigu įtarimą kelia kiti maisto produktai, verta išimti vieną – du produktus porai savaičių ir stebėti, ar kūdikiui pagerėja. Didesnio produktų skaičiaus išėmimas gali apsunkinti alergizuojančio produkto nustatymą ir be reikalo apriboti mamos maisto racioną. Jeigu pastebėsite kūdikio savijautos pagerėjimą, tuomet negrįžkite prie išimtų produktų. Jeigu pagerėjimo nepastebėjote, grąžinkite išimtus produktus ir nustokite valgyti kitus.

Kūdikio jautrumo maisto produktams požymiai:

  • neramumas valgymo metu ir iš karto po valgymo (priežastimi gali būti ir pienligė, refliuksas ar per didelis pieno kiekis)

  • nenuraminamas ilgą laiką trunkantis verkimas (priežastimi gali būti ir refliuksas ar per didelis pieno kiekis)

  • netikėtas prabudimas dėl akivaizdaus diskomforto (priežastimi gali būti ir refliuksas)

  • žalios gleivėtos išmatos, vėmimas, viduriavimas

  • egzema, dermatitas, dilgėlinė, išbėrimas

  • nosies užsikimšimas, sloga

  • sausa oda

  • kosėjimas

  • kraujas išmatose

 

 

Kofeinas

Labai mažai kofeino patenka į motinos pieną – tik 0,6-1,5 procento mamos dozės. Kofeinas gali kauptis naujagimio organizme, tačiau vėliau kūdikis jį šalina lengviau. Kai kurie naujagimiai ir kūdikiai į kofeiną gali reaguoti neramumu, irzlumu, trumpo miegojimu. Svarbu atminti, kad kofeino gali turėti ne tik kava, bet ir juoda bei žalia arbata, kola, energetiniai gėrimai ir net kai kurie vaistai.

Ar vengti česnakų?

Stiprų skonį turinčio maisto skonis patenka į mamos pieną ir jos pienas gali turėti česnakų kvapą ir skonį. Tačiau labai ne daug vaikų atsisako žįsti tokį pieną, priešingai, tyrimo metu buvo nustatyta, kad mažyliai žindo ilgiau ir labiau susidomėję, kai mamos pavalgydavo maisto, pagardinto česnakais.