Ar galima maitinant krūtimi gerti kavą?

Paskelbė rima - 2016, Rugsėjis 6 - 15:48

Sveiki, labai noriu paklausti, kaip teisingai turėčiau elgtis. Maitinu pati ir kartais taip norisi išgerti puodelį ar du kavos. Kai išgeriu atrodo, kad pasidaro geriau ir turiu daugiau energijos, bet ar tai nepakenks mažyliui?

Mama Rita

Kava ir žindymas

Miela Rita, prieš nusprendžiant ar kavos puodelis nepakenks kūdikiui, verta žinoti keletą faktų apie kavą:

  • 230 ml puodelis kavos turi apie 80-100 mg kofeino.

  • Skirtingo amžiaus žmonės kofeiną iš organizmo šalina skirtingu greičiu.

  • Daugiausiai kofeino mamos kraujyje yra praėjus 1-2 valandoms po kavos išgėrimo.

  • Kūdikiui per pieną tenka apie 0,06-1,5 procento mamos suvartoto kofeino kiekio.

  • Paprastai mažesnis nei 300 mg kofeino kiekis problemų kūdikiams nekelia.

  • Neišnešioti, sergantys kūdikiai ir naujagimiai kofeiną šalina lėčiau, todėl jis linkęs kauptis kūdikio organizme ir gali sukelti pasekmes.

  • Kofeino yra ir juodoje bei žalioje arbatoje, 230 g puodelyje bus apie 30-60 mg kofeino.

  • Taip pat kofeino turi „Coca-cola“, energetiniai gėrimai ir kai kurie gazuoti gėrimai. Viename litre „Cocacolos“ gali būti nuo 100 iki 340 mg kofeino.

  • Šokolade esantys teobromidai sukelia panašų į kofeino poveikį.

Kofeino šalinimas skirtingame amžiuje yra svarbus veiksnys suvokiant kokį poveikį kasdienis kofeino vartojimas gali turėti kūdikiui. Paprastai medžiagos šalinimas matuojamas pusinėse eliminacijos laiku, per kurį iš organizmo pašalinama pusė suvartotos mežiagos. Kad medžiaga visiškai būtų pašalinta iš organizmo, užtrunka penkis pusinės eliminacios laikus.

Kofeino pusinės eliminacijos laikas:

  • Naujagimiams pusinės eliminacijos laikas yra 65-130 valandų (2,7-5,4 dienų) 5 pusinės eliminacios laikai sudaro 325-450 val. (13,5-18,8 dienų).

  • 3-5 mėnesių kūdikiams pusinės eliminacijos laikas yra apie 14 val., 5 pusinės eliminacios laikai sudaro 70 val. (2,9 dienos).

  • 4-9 mėnesių kūdikiams pusinės eliminacijos laikas yra 3-7 val., 5 pusinės eliminacios laikai sudaro apie 15-35 val.

  • Suaugusiems pusinės eliminacijos laikas yra 3-7 val. 5 pusinės eliminacios laikai sudaro apie 15-35 val.

Taigi, kofeinui jautriausi yra naujagimiai, nes jų organizmas kofeiną šalina labai lėtai. Kasdien geriant kavą nedidelis į mamos pieną patenkantis kofeino kiekis kaupiasi naujagimio organizme dar nesuspėjus pašalinti vakarykštės kofeino dozės. Todėl yra tikimybė, kad naujagimio organizme susikaups toks kofeino kiekis, kuris galėtų sukelti nemigą, neramumą ar irzlumą. Vėliau kūdikiui augant kofeino šalinimas iš kūdikio organizmo greitėja ir nedidelės kofeino dozės gali nebekelti problemų.

Vartojant kofeiną didesnėmis kaip 300-750 mg dozėmis kūdikiui gali pasireikšti neramumas, tremoras, irzlumas ir nemiga. Kai kurie kūdikiai gali būti jautresni, todėl mamos, gerdamos kavą, turėtų stebėti kūdikį ir pasirinkti tokį kiekį, kuris nekeltų rūpesčių kūdikiui. Per dieną išgeriant daugiau kaip 1 litrą kavos mamai, taip pat ir kūdikiui gali išsivystyti mažakraujystė, nes kofeinas galėtų sumažinti geležies kiekį mamos piene. Taip pat pastėbėta, kad didelis kofeino suvartojimas susijęs su Reino sindromo sukeliamais nemaloniais pojūčiais žindančių mamų speneliuose.

Jeigu kūdikis yra neramus, neužmiega, miega trumpai IR jūs vartojate daug kofeino, atsisakykite jo 2-3 savaitėms ir pastebėkite, ar kūdikio elgesys keičiasi. Kaip jau žinote, gali reikėti kelių ar keliolikos dienų, kol naujagimio ar kūdikio organizmas pašalins kofeiną ir pamatysite pokyčius.

Taigi, atsakymas į klausimą būtų – tikėtina, kad puodelis ar du kavos per dieną neturės didelio poveikio jūsų mažyliui, jeigu jis sveikas ir jau išaugęs naujagimystės laikotarpį. Tačiau energijos stygius, kurį norite kompensuoti kavos gėrimu, gali rodyti ir kitas problemas – mažakraujystę, skydliaukės veiklos sutrikimus, ar būti vienu iš pogimdyminės depresijos požymių. Būtinai apie tai pasikalbėkite su savo gydytoja/ju.

Rima Kurtinaitienė, žindymo konsultantė, IBCLC

Šaltiniai:

1. http://www.e-lactancia.org/producto/232

2. R. Mannel, P.J. Martens, M. Walker. Core Curriculum for Lactation Consultant Practice.

3. T. W Hale, Medications and mothers milk, 2010