Pradžia | Aktyvumas | Ritmiškumas | Pradinė reakcija | Prisitaikymas | Intensyvumas | Nuotaika |Išblaškomumas | Aatkaklumas ir dėmesio sutelkimo trukmė | Jautrumas
Pradinė reakcija
Pradinė reakcija dar gali būti įvardijama kaip susidomėjimas arba atsitraukimas ir apibūdina tai, kaip vaikas reaguoja į naują situaciją ar žmones: teigiamai, susidomėjęs, ar neigiamai, atsitraukdamas. Teigiamai reaguojantis į naujas situacijas ar žmones vaikas drąsiai, nesikuklindama
s ir neabejodamas eina tyrinėti aplinkos ar bendrauti su naujais žmonėmis, neria į nuotykius stačia galva. Teigiamos pradinė reakcijos mažylis lengvai prisijungis prie veiklos, net jeigu tai yra veikla, kuria nenorėtumėte, kad jis užsiimtų. Kitas šios reakcijos kraštutinumas, kai vaikas neigiamai reaguoja į naują aplinką, situaciją ar žmones. Šių kūdikių ir vaikų pradinė reakcija gali būti „ne“, kad ir kokius pasiūlymus jie gautų. Šią savybę galima pastebėti labai anksti iš vaiko reakcijos į naujus, jam dar nepatirtus dalykus – reakcija į autokėdutę, į naują žaisliuką, į senelius, atvažiavusius aplankyti, į naują kūno padėti (pvz., gulėjimą ant
pilvuko) ir pan. Jeigu žinote, kad dažniausiai reakcija yra neigiama, galma bandyti vaiką pratinti pamažu: apsiprasti su buvimu vonios kambaryje, su tekančio vandens garsu ir vaizdu, su pojūčiu būti nurengtam nuogai ir t.t. kol galiausiai mažylis atsiduria vandenyje maudynėms.
Taip pat reikia būti pasiruošusiems, kad maudynės netruks ilgai, jeigu vis tiek mažyliuo pasirodys, kad visa įvyko per greitai. Prieš guldant ant pilvuko lovelėje nešioti pilvuku žemyn ant rankos, o lovelėje priešais padėti mėgstamą žaisliuką. Vyresnį vaiką gali būti labai svarbu iš anksto informuoti apie pokyčius ir naujus dalykus kurie jo laukia.
Pradinė reakcija ir žindymas
Žindymo prasme teigiama pradinė reakcija gali reikšti lengvesnę adaptaciją iš karto po gimdymo ir iniciatyvą ieškant krūties. Taip pat esant žindymo problemų toks kūdikis gali teigiamai reaguoti į naujus maitinimosi būdus – valgyti iš šaukštelio ar lengvai priimti pagalbinės žindymo sistemos zonduką į burnytę kaip pagalbą valgymui. Taip pat kūdikis gali lengvai grįžti prie krūties. Teigiama pradinė reakcija gali suteikti vilties mamoms, kad vaikas valgys kitą maistą (bet nebūtinai, nes adaptacija arba prisitaikymas gali būti ne toks ir lengvas) ar lengvai nusijunkys.
Neigiama pradinė reakcija gali apsunkinti mamos pastangas kaip nors pataisyti žindymo sunkumus, trukdyti išbandyti naujas žindymo padėtis ar technikas. Kadangi neigiama pradinė reakcija nebūtinai reiškia sunkų prisitaikymą, šiek tiek mamos atkaklumo gali padėti įveikti pradinį pasipriešinimą. Tačiau jeigu kūdikis ir toliau reaguoja neigiamai, reiktų liautis stumti naujas patirtis ir ieškoti kitos išeities. Pusmetinukui pradėjus valgyti kitą maistą jo reakcija į tai, kas yra jo lėkštėje, o ir į pačią sąvoką „jo lėkštė“ taip pat gali būti neigiama ir ir gali reikėti daug bandymų, kol galiausiai reakcija sušvelnės.
Pradinė reakcija ir miegas
Miego prasme neigiama pradinė reakcija reiškia, kad vaikui reikės laiko, kol jis priims naują situaciją kaip įprastą ir galbūt nustos jai priešintis. Tokiam vaikui miego vietos pakeitimas (iš lovos į lovelę, iš jūsų kambario į savo kambarį), nauji dalykai ruošiantis miegui (pvz., dantukų valymas prieš miegą nuo pusmečio) gali sukelti neigiamą reakciją. Todėl prieš įvedant pokyčius reikėtų leisti paagusiam kūdikiui ar vaikui su tuo apsiprasti: lovelėje pabūti trumpai, žaidžiant; dantų šepetuku pažaisti dar neturint dantų, tėvams kiekvieną vakarą demonstruoti, kaip jei šepetėliu valosi dantis ir pan.
Tokiems kūdikiams ir vaikams taip pat sunkiai priimtini ir žindymo pokyčiai naktiems metu, kuomet mama savo inicialtyva nori sumažinti naktinių žindymų skaičių. Pradinė reakcija, ypač naktį, kai kūdikis yra mažiau sąmoningas, greičiausiai bus "ne" ir verkimas kelias naktis iš eilės. Guodžia tai, kad vaikui augant ir bręstant neurologinei sistemai kėlimosi naktimis tikrai mažės, tačiau galbūt ne taip greitai, kaip tėvai norėtų. O patirtis keičia net ir įgimtas smegenų savybes, taigi kantriai atsiliepdami į vaiko poreikius padėsite jam susiformuoti teigiamas sąntykių patirtis ir pasitikėjimą jumis, kas galėtų būti vėliau naudinga.
Tokiems vaikams miego pokyčiai labai sunkiai įgyvendinami, kad ir kokius metodus šeima pasirinktų – ar švelnius, ar drastiškus. Vis tiek pradinė reakcija bus neigiama. Priklausomai nuo to, kaip lengvai jūsų kūdikis prisitaiko ir kiek yra atkaklus, praėjus pradinei reakcijai pokytis arba bus priimtas, arba ne. Sunkiausia yra tiems vaikams ir jų tėvams, kurie be neigiamos pradinės reakcijos dar yra ir sunkiai prisitaikantys bei atkaklūs. Tokiu atveju bandymas ką nors greitai pakeisti vargu ar bus sėkmingas, o pasekmės tėvų ir vaikų santykiams gali būti skaudžios, todėl belieka ilgas ir kantrus darbas padedant vaikui priimti pokyčius ir prisitaikyti prie naujų situacijų.
Visos temperamento savybės
Pradžia | Aktyvumas | Ritmiškumas | Pradinė reakcija | Prisitaikymas | Intensyvumas | Nuotaika |Išblaškomumas | Aatkaklumas ir dėmesio sutelkimo trukmė | Jautrumas